ŽIAR NAD HRONOM. Medzi 621 obcami v rámci Slovenska, ktoré dostanú protipovodňové vozíky, je aj devätnásť z nášho regiónu. V rámci projektu Aktívne protipovodňové opatrenia v réžii rezortu vnútra sa špeciálna hasičská technika dostane na miesta, ktoré majú so záplavami skúsenosti už z minulosti a patria medzi najohrozenejšie.
Vybrali najohrozenejšie
„Kľúčom pre výber obcí, ktorým je pomoc určená, bola miera povodňového rizika aj podrobná analýza databázy zásahov hasičov a záchranárov,“ potvrdil Petar Lazarov, hovorca Ministerstva vnútra SR.
Balíky prvej pomoci majú samosprávam uľahčiť zvládanie mimoriadnych udalostí na miestnej úrovni v čase povodní.
Protipovodňový balík obsahuje kalové čerpadlo, elektrické kalové čerpadlo, plávajúce čerpadlo, generátor elektrickej energie, prenosné osvetlenie, povodňové bariéry, set náradia a samotný príves.
„Tieto balíky dostanú do užívania dobrovoľní hasiči,“ informoval Lazarov.
Starostovia: Často sme museli improvizovať
Ako veľký prínos vníma protipovodňový vozík Juraj Tencer, starosta obce Brehy v okrese Žarnovica, ktorá v minulosti zažívala lokálne povodne opakovane a má skúsenosti aj s vylievaním rieky Hron a zosuvom pôdy.
„Dosiaľ nám chýbalo plávajúce čerpadlo, ktoré je v niektorých situáciách nevyhnutnosťou. Určite pomôžu aj povodňové bariéry, ktoré nám pomôžu odkloniť vodu zaplavujúcu napríklad cestu iným smerom,“ povedal a dôvetkom, že doteraz boli odkázaní na prácne vrecovanie a skladovanie piesku.
„Kiež by sme ten balíček nemuseli vôbec použiť, ale skúsenosti z ostatných rokoch potvrdzujú, že sa nám pravdepodobne zíde,“ podotkol.
Ako zásadný posun k lepšiemu vníma význam protipovodňového vozíka aj starosta Sklených Teplíc Ľubomír Meliš. V obci si väčši povodne z prívalových dažďov pamätajú z roku 2011.
„Výhodou vozíka je, že technika je kompaktná a mobilná, to znamená, že sa s ňou ľahšie dostaneme aj do náročnejšieho terénu, čo bol s naším súčasným vybavením problém,“ vysvetlil.
Oceňuje náhradný zdroj energie aj čerpadlá. „To, ktoré máme, je už staré a stalo sa nám aj, že v kritickej chvíli vypovedalo službu. To znamenalo, že sme museli improvizovať a techniku si požičiavať od iných,“ spomenul.
Plusom je podľa jeho slov aj bariéra, ktorá dokáže usmerniť smer prívalový tok vody. „Vrecovanie je zdĺhavé a náročné,“ dodal.
KTORÉ OBCE V REGIÓNE DOSTANÚ BALÍKY:
Banská Belá
Banská Štiavnica
Bartošova Lehôtka
Brehy
Bzenica
Hliník nad Hronom
Hodruša-Hámre
Hronský Beňadik
Janova Lehota
Lovča
Nová Baňa
Počúvadlo
Rudno nad Hronom
Sklené Teplice
Štiavnické Bane
Tekovská Breznica
Trnavá Hora
Voznica
Žarnovica
ZDROJ: dposr.sk – oficiálna stránka Dobrovoľnej požiarnej ochrany SR