Na ceste za pokladom v ťažkom teréne dnes školáci ukázali nielen vedomosti, ale aj kondíciu.
KREMNICA. Prvý ročník putovnej súťaže Kremnický zelený poklad sa konal dnes v malebnej dedinke Krahule. Organizátori, ktorými boli Mestské lesy Kremnica, miestne centrum voľného času a Národné lesnícke centrum vo Zvolene, chceli deťom priblížiť historické, kultúrne a prírodné bohatstvo Kremnice a Kremnických vrchov.
Deti strácajú vzťah k prírode
„Dnešné deti pomaly zabúdajú chodiť do prírody a radšej trávia svoj čas pred počítačmi, čo je veľká škoda,“ myslí si riaditeľ Mestských lesov Kremnica Karol Mutňanský. Podujatie vymysleli práve preto, aby deťom ukázali význam a dôležitosť lesov a lesníctva pre spoločnosť.
Napriek silnému vetru a zamračenej oblohe sa dnešnej súťaže zúčastnilo päťdesiatštyri detí zo základných škôl z Kremnice a zo Žiaru nad Hronom. Vytvorili spolu osemnásť trojčlenných tímov zložených z chlapcov a z dievčat.
„Zmiešané družstvá sme volili naschvál, pretože najmä pri manuálnych zadaniach by chlapci mohli mať výhodu oproti dievčatám,“ priblížila jedna z organizátoriek. Deti museli prejsť ôsmimi stanoviskami, kde plnili rôzne vedomostné, ale aj praktické či pohybové úlohy. Odmenou im boli body.
Súťaže sa zúčastnilo spolu päťdesiatštyri žiakov. FOTO: LUCIA SVITKOVÁ
Žiaci dostali mapu s vyznačenou trasou. FOTO: LUCIA SVITKOVÁ
Hra na Popolušku aj zradná pavučina
Školáci napríklad hádali, ktorý z troch erbov patrí Kremnici a poznať museli aj presný rok založenia mesta. Nechýbali otázky z botaniky, geografie či kultúry. Z neďalekej rozhľadne museli pomocou mapy a buzoly nájsť Kremnicu či Banskú Bystricu.
Ukázali však aj šikovnosť a logiku, keď preliezali pavučinou z lán a skladali drevené puzzle. Otázky preverili aj ich znalosť zvierat a rastlín, pomôckou im boli stopy, zvuky či semená. Pri určovaní druhov drevín sa zahrali na Popolušku, keď museli semiačka správne roztriediť.
Žiaci zo Základnej školy s materskou školou Štefana Moysesa v Žiari nad Hronom sa na súťaž pripravovali naozaj dôkladne. „Pani učiteľka nám dala prírodopisné knihy, kde sme si pozerali obrázky rastlín, zvierat a tiež nám vytlačila informácie o histórií a kultúre Kremnice,“ povedala o príprave jedna zo žiačok.
Za Žiarčanmi nezaostávali ani ostatní, ktorí mali históriu v malíčku. Tiež by vraj bez problémov vedeli určiť druh stromu podľa jeho listov. „Je dobré orientovať sa v prírode, ak by sme sa náhodou stratili,“ zhodli sa.
Poradie štartovania družstiev sa losovalo z lesníckeho klobúka.
Trúfli by ste si? Ktorý erb patrí Kremnici?
Nechýbali pavučina, drevené puzzle či stopy zvierat v tráve.
Na víťazov čakali v cieli putovné trofeje.
Odmena čakala na všetkých zúčastnených. FOTO: LUCIA SVITKOVÁ