Čo sa skrýva v zákutiach Žiarskeho rybníka, slepého ramena Hrona? „O obrovských sumcoch rozprávajú naši členovia legendy,“ hovorí rybársky hospodár.
ŽIAR NAD HRONOM. V Žiarskom rybníku žijú aj rekordne veľké ryby. Dokazujú to na sociálnej sieti pribúdajúce fotografie hrdých rybárov s ich úlovkami.
Tajomná obluda?
„Žiarsky rybník je z našich revírov jediný pôvodný, je to vlastne bývalý meander Hrona. Je to členité prostredie s množstvom koreňov, ostrovčekov a zákutí, kde sa ryby môžu skrývať,“ približuje ichtyológ a zároveň hlavný hospodár Miestnej organizácie Slovenského rybárskeho zväzu v Žiari nad Hronom Richard Štencl. Ryba sa odtiaľ nedá vychytať tak jednoducho ako z nádrže v Lovči či z lovčického Baywatchu, ktoré tvarom pripomínajú jednoduché vane.
Jedince druhov kapor, sumec či tolstolobik tu tak majú šancu dorastať do úctyhodných rozmerov.
„Rybári rozprávajú o obrovských sumcoch úplné legendy. Viem si predstaviť, že tam môžu žiť kusy do dvoch metrov, no zatiaľ som ich nevidel,“ hovorí hospodár. Ako vysvetlenie dopĺňa, že Žiarsky rybník nebol vypustený od roku 1960.
„Môže tam žiť akákoľvek obluda, ale kým ju neuvidím na vlastné oči, tak to budem brať s rezervou,“ usmieva sa.
Späť do vody
Atraktivitu rybníka má zvýšiť aj tohtoročná násada rýb nad 70 centimetrov. Zároveň má podľa odborníka pomôcť ako podpora prirodzeného neresu.
A ako končia z pohľadu laika rekordne veľké ryby z fotografií?
Rybári sa s trofejnými úlovkami odfotografujú a vypustia ich späť do vody. „Vlani sme ako organizácia prijali uznesenie, že kapry nad istú hranicu dĺžky budeme púšťať späť do vody, dovtedy to bolo na každého individuálnom rozhodnutí,“ vysvetľuje Štencl.
Veľká ryba na udici tak môže potešiť viacerých. „Odporúčam však čo najmenšiu manipuláciu s nimi, aby ich rybári zbytočne netrápili a rýchlo vypustili späť. Staršie ryby, ktoré žijú v rybníku v minulosti znečisťovanom závodom, je aj zo zdravotného hľadiska lepšie nekonzumovať,“ dodáva ichtyológ.
Väčšie ryby putujú po fototermíne s rybármi späť do vody. Na obrázkoch vidíme sumca, tolstolobika aj kapra. FOTO: (MO SRZ)