BANSKÁ ŠTIAVNICA. Nápis Stop imigrácii nahradil na múre autobusového nástupišťa v Banskej Štiavnici nový odkaz, a to Vitajte v Štiavnici doplnený farebnými kvetmi. Podľa našich informácií stojí za premaľovaním skupina ľudí, ktorých pôvodný nápis svojou xenofóbiou pobúril.
Čierny bod z pohľadu turizmu
Hoci v Mestskej turistickej informačnej kancelárii v Banskej Štiavnici sa o nápis proti imigrantom v ostatných dňoch žiadny zo zahraničných návštevníkov nezaujímal, pre mesto to podľa Igora Kuhna, šéfa Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Banská Štiavnica, nie je dobrá vizitka.
„Z pohľadu turizmu považujem nápis Stop imigrácii za čierny bod pre Štiavnicu. Autobusová stanica je dosť viditeľné miesto,“ zareagoval. On sám sa obáva všetkých prejavov xenofóbie, nacionalizmu a extrémizmu. „Preto mi je veľmi sympatický partizánsky spôsob, ktorým sa ktosi postavil proti pôvodnému nápisu. Určite je to názor mnohých, ten niekto to urobil aj za nás,“ okomentoval aktuálnu verziu.
Nápis na múre, ktorý patrí Bille. FOTO: MIRO HOLÝ
Pozdrav, nie politické heslo
Pozitívne vníma premaľovanie nápisu aj Zuzana Bodnárová z občianskeho združenia Štokovec, ktoré vedie umelecké centrum na banskoštiavnickej stanici, kde na rezidenčných pobytoch často pobývajú aj výtvarníci zo zahraničia. „Mesto konečne víta turistov a ľudí, ktorí sem prichádzajú denne do práce, normálnym pozdravom. Nie je to politické heslo, nie je to ani kampaň nejakej skupiny či menšiny, ktoré parazituje na verejnom priestore. Na pozdrav predsa každý odpovie pozdravom,“ povedala.
Objavenie sa nápisu Stop imigrácii práve v Banskej Štiavnici nemilo prekvapilo aj Dianu Majdákovú, ktorá spoluorganizuje projekt Nevideľná Štiavnica. Ten privádza diela umelcov na netradičné miesta v meste, kde komunikujú s obyvateľmi a návštevníkmi a rôznymi spôsobmi reagujú práve na verejný priestor.
„Štiavnica vždy bola multikultúrna. Navyše, podľa mojich skúseností sú miestni ľudia pohostinní a dobrosrdeční. Problémy som nezaznamenala ani v spolužití s menšinami. Naopak. Úspechy miestnych pri integrácii rómskej komunity boli v minulosti známe aj mediálne reflektované. Aktivity združenia Šukar Dživipen poznalo celé Slovensko - či už išlo o festival Spolu Šobov, alebo prácu s deťmi v rámci komunitného centra. Preto si nemyslím, že by výrok „Stop imigrácii“ odzrkadľoval skutočnú štiavnickú náladu alebo mentalitu,“ zareagovala.
Premaľovanie xenofóbneho nápisu preto víta. „Pozitívne Vitajte v Štiavnici vnímam ako niečo, čo oveľa lepšie vystihuje povahu a myslenie obyvateľov mesta aj tých, ktorí sem „imigrovali“ z iných kútov Slovenska,“ myslí si.
Nápis proti imigrantom na múre parkoviska, ktoré patrí spoločnosti Billa Slovensko, začala polícia riešiť minulý týždeň ako priestupok proti majetku. Spoločnosť sa k jeho obsahu nevyjadrila a avizovala jeho opätovné pretretie.
Odpoveď na xenofóbny nápis. Pozitívny pozdrav. FOTO: MIRO HOLÝ