NOVÁ BAŇA. So stavbou kostola začal jerej Peter Bobak, správca Pravoslávnej cirkevnej obce v Novej Bani spoločne s murármi z východného Slovenska približne pred rokom. Dnes už chrám na ulici Pod sekvojou dostáva svoju tvár.
Veže ako pripomienka apoštolov
Približne pred rokom ešte jerej Bobak nevedel presne odhadnúť, ako dlho práce na chráme potrvajú. „Možno rok, možno tri, štyri. Ťažko predpokladať, to všetko závisí od rôznych vecí,“ povedal vtedy. Dnes už verí, že by chrám mohli dokončiť do dvoch rokov. Na hrubej stavbe už pribudla strecha, drevená zvonička a veže s krížmi. Interiér chrámu už omietli.
Pravoslávny chrám sa už na prvý pohľad od klasických rímskokatolíckych kostolov líši. „Naša cirkev sa už vyše dvetisíc rokov snaží vybudovať chrámy, do ktorých keď niekto vstúpi, pocíti to duchovno,“ vysvetľuje Bobak s odôvodnením, že od iných cirkví sa odlišujú tým, že chrámy nestavajú moderne, ale snažia sa zachovať historické prvky. „Ak by sme stavali moderné chrámy, stratil by sa zmysel duchovna,“ vysvetľuje Bobak.
Budova chrámu je postavená v tvare kríža. Na streche sa nachádzajú štyri kupoly, takzvané cibuľky, ktoré symbolizujú štyroch apoštolov, Lukáša, Mareka, Matúša a Jána.
Aj zelená strecha kostola má svoju symboliku. „Zelená symbolizuje svätého ducha,“ objasňuje Bobak a dodáva, že každá farba má v pravoslávnej cirkvi svoj význam.
Veže pripomínajúce štyroch apoštolov. FOTO: LUCIA SVITKOVÁ
Zvony zvonia inak
Samotný chrám sa skladá z troch častí, z prítvora, takzvanej vstupnej miestnosti, hlavnej lode, kde sa modlia veriaci, a oltára. „Pri oltári môže byť len kňaz,“ hovorí Bobak a dodáva, že zaň nesmú vstúpiť ženy.
Typické pre pravoslávne chrámy je aj ich otočenie na východ. „Všetko prichádza z východu. Aj raj je podľa našej tradície na východe,“ vysvetľuje polohu chrámu. Veriaci sa teda vždy modlia smerom na východ.
Po vstupe do chrámu nájdete hlavnú loď. Nad ňou sa týči kupola so štyrmi oknami. Na kupole by mali časom pribudnúť ručne maľované fresky znázorňujúce výjavy z pravoslávnej duchovnej tradície. Chrám má aj poschodie, takzvaný chôr.
Nad chôrom sa nachádza drevená zvonička, do ktorej pribudnú špeciálne vyrobené zvony. „V pravoslávnej cirkvi máme dokonca zvonárov, ktorí roky študujú výrobu takýchto zvonov,“ vysvetľuje Bobak a zároveň dodáva, že pravoslávne zvony zvonia inak ako rímskokatolícke. „Zvoní sa do srdca zvonu,“ približuje. Z drevenej zvoničky možno vidieť malebný výhľad na okolitú krajinu.
Pred vchodom by mali pribudnúť kríže. V budúcnosti v blízkosti kostolíka počítajú aj s parkoviskom pre návštevníkov.
Kríž Ježiša Krista pred vchodom do chrámu. Pribudnúť by mali aj ďalšie.
Jerej Bobak ukazuje, kde bude stáť oltár.
Pohľad na chôr.
Strop bude ozdobený ručne maľovanými freskami.
Pohľad z chôra na hlavnú loď a oltár.
Schádzajú sa v pivnici
V Novej Bani žije v súčasnosti asi osemdesiat pravoslávne veriacich. Na svojich pobožnostiach sa dnes schádzajú v pivničných priestoroch jednej z bytoviek upravených pre modlitebňu.
Duchovný sa domnieva, že nový chrám nepoteší len ich, ale aj ostatných obyvateľov či návštevníkov mesta. „Veríme, že chrám zaujme aj turistov, ktorí navštívia mesto.“
Pozemok pod kostol poskytlo mesto, na samotnú výstavbu sa veriaci vyzbierali.
„Hneď vedľa chrámu sa nachádza aj náš cintorín, takže tu máme všetko na jednom mieste,“ dodáva jerej Bobak.
Zvonička. Tu budú zvoniť onedlho špeciálne zvony.
Výhľad zo zvoničky. Veriaci mávajú bohoslužby momentálne v jednej z bytoviek. FOTO: LUCIA SVITKOVÁ