PRENČOV. Podporiť, navzájom odlíšiť, ale aj spropagovať dedinské múzeá Hontu sa v ostatných rokoch snažil projekt občianskeho združenia Zlatá cesta so sídlom v Prenčove s názvom Sieť múzeí v Honte - tradície, spomienky, história. Len nedávno v rámci neho vyšla aj nová brožúra, ktorá bližšie predstavuje 23 ľudových izieb a dedinských múzeí v regióne Hontu.
Každé niečím vyniká
Hlavným cieľom projektu bolo podľa manažérky Zlatej cesty Janky Bačíkovej zviditeľniť a navzájom odlíšiť jednotlivé ľudové izby v obciach. "Keď sme nimi prechádzali, tak každá tá izba bola v podstate rovnaká. Nejaký starý nábytok, fotografie, kroje. Išlo nám o to, aby každá izba bola niečím jedinečná," vysvetlila zámer projektu, ktorý bol realizovaný v spolupráci s Miestnou akčnou skupinou Partnerstvo Krtíšskeho Poiplia v rokoch 2014 až 2015.
Projekt pozostával zo šiestich aktivít, od prípravy a spracovania metodiky pre vytvorenie siete múzeí, cez spracovanie jednotlivých zámerov a zakúpenie vnútorného vybavenia až po ich spoločnú propagáciu. "Nakoniec sa nám podarilo vytvoriť sieť 23 takýchto izieb - ľudových múzeí," dodala Bačíková.
Každá z nich sa pritom zameriava na niečo iné, čo je pre danú obec typické. Kým napríklad v obci Baďan je to tradičné odievanie či tufové pivnice, v Podhorí sú to ľudové bábky, vo Svätom Antone izba komornej, v Sebechleboch národopisné múzeum a v Opatovskej Novej Vsi tkanie a pečenie chleba.
"Veľa tých izieb je venovaných dejateľom, kňazom, ktorí v obciach pôsobili. Napríklad v Prenčove je to Andrej Kmeť," priblížila Bačíková.
Vydali brožúru
Turistom a návštevníkom predstavuje jednotlivé izby a múzeá práve spomínaná brožúra, ktorú združenie vydalo v náklade 10-tisíc kusov, z toho 3-tisíc výtlačkov vyšlo v anglickom jazyku.
Brožúry putovali na obecné úrady, do spomínaných múzeí, ale aj do informačných kancelárií v Banskej Štiavnici a Dudinciach.