Združenie chce bojovať proti rozširovaniu ťažby v Kremnických vrchoch. Má združiť ľudí z celého regiónu.
ST. KREMNIČKA/B. LEHÔTKA. Obyvatelia regiónu, ktorí nesúhlasia so zámermi rozširovania ťažby bentonitu v Kremnických vrchoch, sa spájajú v novom občianskom združení. OZ Kremnické vrchy pre život už oficiálne zaregistrovali.
Po petícii založili združenie
„Sme proti rozširovaniu ťažby bentonitu v Kremnických vrchoch. Nechceme, aby do budúcna ďalšie firmy dostávali povolenia na ťažbu. Už tá súčasná ničí našu prírodu,“ zdôvodnil vznik združenia, ktoré sa inšpirovalo spriazneným OZ Kremnica nad zlato, jeho predseda Ľubomír Nemčok.
„Združenia vzniklo, aby sme sa ako skupina mohli brániť proti aktivitám ťažobných spoločností, ale aj proti štátu, ktorý prenajíma dobývacie priestory súkromným firmám a pritom sa hrdí, že je to štátne bohatstvo. Ak je to tak, je to bohatstvo nás všetkých a nemala by o ňom rozhodovať úzka skupina ľudí v prospech ťažobnej spoločnosti,“ tvrdí Nemčok.
Aktivisti začali konať po tom, čo spoločnosť Regos ohlásila zámer rozšíriť bentonitový lom neďaleko Starej Kremničky a Lutily. Proti plánu sa obyvatelia týchto, ale aj ďalších obcí, ozvali petíciou.
Združenie: Ľuďom často chýbajú informácie
Nové združenie upozorňuje, že o zámeroch, ktoré sa bezprostredne týkajú ich životného prostredia a priestoru, sa ľudia často dozvedajú len náhodne, samosprávy zväčša informujú len v nutnom zákonnom rozsahu a niekedy nedodržia ani literu zákona.
„To, akým spôsobom starostovia informujú obyvateľov, nepostačuje. Verejné stretnutia, kde by sa hneď na začiatku ľudia dozvedeli o zámeroch spoločností ťažiť, by mali byť samozrejmosťou,“ povedal ďalší z členov združenia Peter Jagoš. „To, že to visí niekde na úradnej tabuli, je fajn, ale kto si to tam všimne? Mnohí ľudia nevedia, ako to funguje. Keď sa neskôr dozvedia, že sa udialo niečo, čo sa ich týka, sú prekvapení a často bezmocní, lebo už je neskoro konať,“ objasnil postoj združenia s dôvetkom, že združenie bude kroky ťažobných spoločností, ale aj štátnych úradov sledovať a zúčastňovať sa konaní.
„Netýka sa to len Starej Kremničky a Lutily, ale celých Kremnických vrchov, aj Žiarčanov, ľudí z Hornej Vsi, Dolnej Vsi, z Bartošovej Lehôtky a ďalších,“ pripomenul Jagoš. Združenie má aktuálne asi 350 členov z tohto regiónu a ich počet ďalej rastie.
Spoločnosť: Majú možnosť sa vyjadriť
Proti zámeru rozširovať ťažbu v Kremnických vrchoch už prijali deklaratívne uznesenia obecné zastupiteľstvá v Lutile aj v Bartošovej Lehôtke.
„Nevieme, k čomu smerujú uznesenia zastupiteľstiev, ale problematika rozšírenia ťažby spadá do kompetencie Ministerstva životného prostredia SR a iných orgánov štátnej správy,“ napísal v reakcii Ladislav Sarvaš, jeden z konateľov spoločnosti Regos.
Tvrdí, že nechcú nič zatajovať a verejnosť má v procese EIA (posudzovania vplyvov na životné prostredie) možnosť vyjadriť sa. „Pripomienky a námietky môže vniesť ktokoľvek z verejnosti,“ napísal. Na petíciu obyvateľov regiónu reagoval: „Každý má právo vyjadriť svoj názor. Jednou z foriem vyjadrenia verejnej mienky je aj petícia.“