TRNAVÁ HORA. Dva mesiace trvali opravné práce na obyvateľmi dobre známom náučnom chodníku, ktorý prechádza celou obcou. V skutočnosti však nejde o náučný chodník v pravom zmysle slova, toto pomenovanie je len recesiou.
Chodník s ponaučením
Chodník naprieč obcou bol vybudovaný začiatkom deväťdesiatych rokov minulého storočia pre zvýšenie bezpečnosti chodcov. „Chodník spája začiatok a koniec obce a je významnou prestupnou spojnicou autobusovej a vlakovej dopravy pre blízke obce Pitelová, Jastrabá, Ihráč a Nevoľné,“ priblížil starosta obce Pavel Kravec.
Začína pri železničnej zastávke a kostole a končí pri autobusovej zastávke a pohostinstve. Podľa starostu je chodník nezvyčajný nielen nesúrodým povrchom, ale najmä pre prekážky v podobe starých líp rastúcich presne v jeho strede.
A práve tieto lipy sú pravdepodobne príčinou recesistického názvu „náučný chodník.“ „Vracajúcim sa neskorým nočným návštevníkom pohostinstva priniesol chodník nejedno poznanie o tom, že aj rovná cesta môže chodcovi narásť na kopec priamo pred očami,“ povedal s úsmevom starosta.
Zapojili nezamestnaných
S prácami na oprave netradičného chodníka začala obec začiatkom mája, ukončené boli začiatkom júla. „Museli sme odkryť roky zasypané časti a následne vypracovať projekt odvodnenia chodníka, čiastočného položenia zámkovej dlažby a výmeny betónových kociek,“ povedal Kravec. Situáciu komplikovali robotníkom aj vysoké horúčavy. Na chodníku preto pracovali už od skorého rána. „Celá oprava chodníka stála približne dvetisíc eur,“ dodal starosta.
Pri úpravách obec uprednostnila dlhodobo nezamestnaných občanov. „Štát obci uhrádza 95 percent ceny práce, ktorá pre dlhodobo nezamestnaného vynesie mzdu 340 eur v čistom, čo nie je ani minimálna mzda, ale je to viac ako najvyššia sociálna dávka,“ vysvetlil starosta. Do prác sa zapojil aj samotný starosta.
Obec pri opravách zamestnala nezamestnaných občanov. FOTO: PAVEL KRAVEC/ARCHÍV
Chodník pomenovali náučným z recesie. FOTO: PAVEL KRAVEC/ARCHÍV