Nedeľa, 17. február, 2019 | Meniny má Miloslava

Adam Foltán vicemajstrom Slovenska v časovke jednotlivcov

V okolí Žiaru sa uskutočnili cyklistické preteky, ktorých organizátorom bol domáci klub CK MŠK Žiar nad Hronom.

(Zdroj: CK MŠK)

ŽIAR NAD HRONOM. Preteky odštartovala časovka jednotlivcov, inak nazývaná aj etapa pravdy, kde pretekári súťažili o cenu primátora mesta Žiar nad Hronom. V rámci týchto pretekov sa súťažilo aj o titul majstra Slovenska v kategórií starších žiakov a kadetov.

Štartovali v Lovči

Trať časovky štartovala v obci Lovča skade pretekári pokračovali do Dolnej Ždaňe, kde bola po piatich kilometroch obrátka a následne sa pretekári vrátili späť do Lovče. CK MŠK Žiar nad Hronom na tomto podujatí reprezentovali pretekári vo všetkých kategóriách, najvýraznejším úspechom sa blysol nkadet Adam Foltán, ktorý vo svojej kategórií obsadil druhé miesto a sa stal vicemajstrom Slovenska.

„Dneska sa mi išlo dobre, prvý úsek, ktorý som išiel po vetre som sa šetril a tempo som neprepáli. Po obrátke naspäť sa vietor otočil a začal fúkať nepríjemne oproti, no ja som využil našetrené sily do záveru časovky a obsadil som druhé miesto, s ktorým som veľmi spokojný aj keď škoda tých troch sekúnd, ktoré som stratil na víťaza,“ zhodnotil svoj výkon Adam Foltán.

Do série Slovenského pohára

Kategória juniorov mala preteky o cenu primátora mesta Žiar nad Hronom zaradené do série Slovenského pohára. V tejto kategórií sa z domácich cyklistov najlepšie presadil Kristián Zimány, ktorý po výbornom výkone na 20 km trati obsadil druhé miesto. Ostatní cyklisti CKMŠKZH (mladší žiaci: 15. Holic, 16. Paulík, 19. Rozemberg, 22. Stajník), (starší žiaci: 5. Černek, 13. Kamenský), (kadeti: 2. Adam Foltán, 10. Žarnovičan, 27. Záhorec), (juniori: 2. Zimány, 5. Adrián Foltán, 9. Truban, 17. Gajdošík).

Na druhý deň sa preteky premiestnili do obce Lutila, kde sa súťažilo o cenu Slovalca. Na pretekárov čakali cestné preteky jednotlivcov, pričom sa súťažilo na okruhu, ktorý štartoval v obci Lutila a následne viedol po hlavnej ceste smerom na Handlovú, kde sa na Dérerovom mlyne odbočilo do Janovej Lehoty a pokračovalo cez Kosorín, Slaskú naspäť do Lutily. Táto náročná trať preverila pretekárov po všetkých stránkach.

Preteky o titul

V kategórií starších žiakov a kadetov sa tak ako aj v prvý deň pretekalo o titul majstra Slovenska. V starších žiakoch reprezentovala Žiar dvojica Matúš Černek a Tomáš Kamenský, ktorí absolvovali dva okruhy tejto náročnej trate, Matúš Černek podal veľmi pekný výkon a cieľovou páskou prešiel na treťom mieste, a tak získal bronzovú medailu. V kategórií kadetov Žiar reprezentovala trojica pretekárov Adam Foltán, Adrián Žarnovičan a Matej Záhorec, ktorí súťažili na troch okruhoch. Po prvom sa sólovo pokúsil o únik Adrián Žarnovičan, ktorý si vytvoril asi 30-sekundový náskok pred hlavným pelotónom, no nevyhli sa mu technické problémy a jeho náskok bol zmazaný. Po záverečnom špurte obsadil Adrián Žarnovičan 7. Miesto, Adam Foltán bol po prejazde cieľom klasifikovaný na 9. mieste a Matej Záhorec na mieste 22.

Kategória mladších žiakov, juniorov a mužov mala preteky zaradené do seriálu Slovenského pohára. V kategórií mladších žiakov Žiar reprezentovali pretekári Michal Holic, Rastislav Paulík, Andrej Rozemberg a Fedor Stajník, ktorí absolvovali jeden okruh. Michal Holic obsadil 19. miesto, Rastislav Paulík 17. , Andrej Rozemberg 13. miesto a Fedor Stajník 23. niesto.

Päť okruhov pre mužov a juniorov

Na kategóriu mužov a juniorov čakalo päť okruhov na tejto náročnej trati. V kategórií juniorov reprezentovali MŠK Kristián Zimány, Adrián Foltán, Martin Truban a Ján Gajdošík. Celé preteky sa išli vo veľmi ostrom tempe pričom sa po treťom okruhu vyselektovala vedúca skupina, v ktorej bol Kristián Zimány. V piatom okruhu sa táto vedúca skupina ešte roztrhala a v čele pretekov ostali dvaja jazdci, a to Kristián Zimány a Juraj Bellan, ktorí v tomto zložení pokračovali až do cieľa s 1,30 min. náskokom na hlavný pelotón. V záverečnom špurte sa podarilo K. Zimánymu prešpurtovať J. Bellana, a tak preteky celkovo vyhral. Ján Gajdošík obsadil 14. miesto, Adrián Foltán 24. miesto a Matej Truban 36. miesto.

1. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu