Deti prevažne z rómskych rodín pracovníčky v centre doučujú, dospelým zas pomáhajú nájsť si prácu.
HLINÍK NAD HRONOM. Komunitné centrum v obci Hliník nad Hronom funguje od 1. mája tohto roku v priestoroch takzvanej podnikateľskej budovy. O chod centra sa starajú dve zamestnankyne, Veronika Šmondrková a Žofia Tokolyová. Do centra plánujú po čase pribrať ešte jedného zamestnanca. Zamestnankyniam pri práci pomáhajú aj dobrovoľníci. Prevádzkovateľom centra je obec Hliník nad Hronom.
Cieľom je integrácia Rómov s občanmi
„Do našej činnosti spadajú všetky vekové kategórie,“ hovorí Veronika Šmondrková. Pracovníčky centra sa od pondelka do piatku venujú prevažne deťom z rómskych rodín, na ktoré je projekt zameraný. „Vytvárame im rôzne záujmové aktivity,“ dodáva. Centrum momentálne navštevuje pätnásť detí v školskom, ale aj v predškolskom veku.
Deťom zamestnankyne pripravujú rôzne pohybové či športové aktivity, výlety či kurzy umeleckých zručností. Žofia Tokolyová zas deti individuálne doučuje z predmetov, z ktorých buď prepadajú alebo z takých predmetov, z ktorých by si chceli zlepšiť priemer. „Doučujem deti individuálne v centre, ale chodím doučovať aj do základnej školy,“ hovorí.
Vonku si zas môžu zahrať futbal, ktorý sa najmä u chlapcov z rómskych rodín teší veľkej obľube. „Chodíme sem radi,“ hovoria deti. Pracovníčky centra sa zhodujú, že by bolo dobré, keby komunitné centrum navštevovali nielen rómske deti. „Integrovať rómske a nerómske deti je cieľom nášho komunitného centra,“ približuje Šmondrková.
Zamestnankyne centra spolupracujú aj so sociálnym kurátorom, s ktorým spoločne navštevujú rodiny detí. „Rodiny navštevujeme, aby sme videli, či to, čo deti učíme v centre, dodržiavajú aj v domácom prostredí“ vysvetľuje Šmondrková. Deti sa zamestnankyne centra snažia učiť hygienické návyky aj slušné správanie. Aj v tejto veci vidia posun k lepšiemu.
Na fotke spoločne s vychovávateľkami Veronikou Šmondrkovou (vľavo) a Žofiou Tokolyovou (vpravo). FOTO: LUCIA SVITKOVÁ
Zbierajú obnosené šatstvo
Okrem výučby detí zamestnankyne centra zbierajú aj obnosené šatstvo pre rodičov s deťmi zo sociálne slabších rodín. „Väčšinou ide o šatstvo, ktoré je v zachovalom stave. Predávame ho za symbolické ceny, no keď vieme, že rodina je na tom dosť finančne zle, šatstvo im darujeme,“ vysvetľuje Šmondrková, ktorá by zároveň chcela vyzvať občanov, ktorí majú doma nenosené obnosené šatstvo či staré kuchynské spotrebiče a náradie, aby ho priniesli práve do priestorov komunitného centra v Hliníku nad Hronom. „Sme vďačné za každú pomoc,“ hovorí.
Pomáhajú aj dospelým
Čo sa pomoci dospelým týka, zamestnankyne centra pomáhajú nezamestnaným vyhľadávať voľné pracovné miesta. Taktiež im pomáhajú napísať správne životopisy či rozposielať žiadosti do zamestnania. Okrem hľadania práce zamestnankyne úradu pomáhajú nevzdelaným občanom riešiť aj úradné záležitosti.
„Mnohí robia také chyby, že si neprečítajú papiere alebo dokumenty, ktoré sú im poslané a potom podpíšu niečo, čo by ani nemuseli podpísať a potom dochádza k nedorozumeniam,“ vysvetľuje Šmondrková. „Pre starších občanov zas máme rôzne besedy a prednášky, poprípade tréningy pamäte,“ dodáva.
Zamestnankyne sa snažia oslovovať aj sponzorov a to formou nefinančných darov. „Sponzori nám pomáhajú či už so zabezpečením pomôcok alebo inak,“ vysvetľuje Žofia Tokolyová. Zamestnankyne centra sa zhodujú, že centru by najviac pomohlo, keby im nejaký sponzor daroval či už staré bicykle alebo iné športové potreby pre deti.
„Zároveň by sme chceli poďakovať starostovi obce Vladimírovi Mikulášovi aj predsedkyni sociálnej komisie Lýdii Chovancovej za možnosť vytvorenia komunitného centra v našej obci,“ dodávajú na záver zamestnankyne centra.
Projekt centra je realizovaný vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia.
V komunitnom centre pomáhajú aj dospelým či starším občanom. FOTO: KOMUNITNÉ CENTRUM