Štvrtok, 28. september, 2023 | Meniny má Václav

Štyridsať rokov uschovávala listy z väzenia, aby z nich mohla napísať knihu

Príbeh osudom skúšanej dcéry politických väzňov Margity Zimanovej (73) sa dostal až do New Yorku.

Svedectvo Margity Zimanovej má slúžiť pre budúce generácie.Svedectvo Margity Zimanovej má slúžiť pre budúce generácie. (Zdroj: Lucia Svitková)

ŽIAR NAD HRONOM. /LOVČA. Príbeh Margity Zimanovej, rodenej Valentovej už určite pozná väčšina z občanov Žiaru nad Hronom a okolia. Najstaršia dcéra politických väzňov nemala ľahký život. Jej svedectvo o ľudskom utrpení, ktoré si na vlastnej koži prežila sa rozhodla pretaviť do vlastnej knihy, ktorá vyšla po štyroch rokoch od snaženia dať svedectvo o jej živote na papier. Kniha má slúžiť ako odkaz pre budúce generácie, aby sa už nič podobné nikdy nezopakovalo.

Kniha opisuje absurdnosť doby

Kniha s názvom Utrpenie rodiny Valentovej a Dankovej v 50-tych rokoch vyšla 21. augusta v náklade približne päťsto kusov. „Veľmi som sa vydanej knižke potešila. Hneď som s nimi išla do Leopoldovskej väznice, kde bola pietna spomienka umučených politických väzňov, ktorí tam aj na celom Slovensku boli väznení," vysvetľuje Margita.

V tej dobe bolo na Slovensku väznených až 70-tisíc väzňov, z toho približne päťdesiati boli popravení,“ vysvetľuje pani Margita. Margita hovorí, že zafinancovať knihu bolo veľmi nákladné. Margita náklady na knihu z časti financovala sama, no našiel sa aj politický väzeň či organizácia, ktorá nechce byť menovaná, ktorí jej na knihu prispeli. Kniha opisuje to, ako oboch jej rodičov väznili kvôli napomáhaniu k úteku cez hranice svojmu príbuznému, dôstojníkovi Slovenskej armády, ktorý nesúhlasil s vtedajším režimom.

„Môj otecko vtedy za umožnenie jeho úteku dostal povraz,“ hovorí pani Margita, ktorá dodáva, že po roku 1968 by za podobný čin dostal „len“ tri roky. Vtedy Margitinej rodine komunisti zhabali všetok majetok a s matkou, ktorú neskôr z väzenia prepustili, museli začínať od úplného začiatku. „Komunisti nám zhabali zariadený trojizbový byt v Bratislave, ktorý išiel na dražbu,“ spomína pani Margita. „Keď mala ísť mamička zo Želiezoviec domov, musela som jej najprv poslať šatstvo,“ spomína na ťažké obdobie.

Myšlienka napísať raz o tomto svedectve knihu, nosila v sebe Margita niekoľko rokov. Už od svojich deviatich rokov si všetky listy či úradné spisy z päťdesiatych rokov zakladala. „Zakladala som si listy o mamičky, od uja Imra, aj listy od starého otca, pretože z našej rodiny boli až štyria členovia zatknutí,“ vysvetľuje Margita.

Jej matku odsúdili na doživotie, keď ju neskôr prepustili. Margitinho otca popravili 28. marca v roku 1953. Jej ujo dostal osem rokov väzenia a starý otec dostal jedenásť rokov väzenia. „Stará mama poslala môjho starého otca na mäso do Bratislavy a on sa nevrátil. Až o sedem a pol roka,“ dodáva so smútkom v hlase Margita. Vtedajšiu dobu označuje Margita ako absurdnú. „Zatvárali každého, ľuďom nebol vykonaný ani rozsudok,“ hovorí.

Dokumenty uschovávala neuveriteľných štyridsať rokov

Tašku so schovanými dokumentmi si pani Margita zobrala po svadbe so sebou do Lovče a starostlivo ju uschovala. „Tá taška tam tvrdla v pivnici štyridsať rokov,“ hovorí s úsmevom pani Margita, ktorá si po toľkých rokoch začala jednotlivé spisy vyberať a zapisovať po večeroch. „V dnešnej dobe by takéto dokumenty nikto nevydal,“ hovorí Margita.

Okrem zatknutia rodičov môžu čitatelia v knihe nájsť aj to, ako sa potom Margita presťahovala k svojej starej mame do Ladomerskej Viesky, ako vyrastala a ako už ako štrnásťročná pracovala. „Tiež tam čitatelia nájdu aj to, ako som sa vydala a ako som sa zapojila do organizácie politických väzňov,“ dodáva. Margita momentálne pôsobí ako okresná predsedníčka politických väzňov za Žiar nad Hronom.

Pani Margita predpokladá, že záujem o jej knihu bude vysoký. „Ak by sa mi podarilo nejaké peniažky zozbierať, plánujem dokúpiť viac výtlačkov,“ hovorí pani Margita. Knihu predávala aj v Lovči pri príležitosti stretnutia rodákov minulý týždeň.

„Ja som stále túžila dať moje svedectvo na verejnosť,“ hovorí pani Margita, ktorá zároveň dodala, že považovala za povinnosť dať všetky dlho schovávané spisy na verejnosť, aby ľudia vedeli pravdu o krutosti tej doby. Vydanie vlastnej knihy považuje Margita aj za akési zadosťučinenie voči svojim rodičom. „Po ich smrti som naďalej pokračovala v ich poslaní,“ dodáva na záver.

Kto je Margita Zimanová?

Osudom skúšaná žena, vtedy ako deväťročné dievča prežila muky, ktoré si v dnešnej dobe nevieme ani predstaviť.

Margita Zimanová, rodená Valentová, sa narodila 9. februára 1942 v Bratislave. Bola najstaršou dcérou politických väzňov. Otec pracoval na Povereníctve vnútra a matka bola ženou v domácnosti. Jej rodičov zaistili 14. januára 1952 kvôli napomáhaniu k úteku cez hranice matkinmu bratovi, Vojtechovi Dankovi. Jej matka, Margita Valentová, mala v čase zatknutia tridsaťdva rokov a bola odsúdená na doživotie.

Neskôr bol tento trest skrátený na dvadsaťpäť rokov. Počas siedmich rokov, ktoré napokon strávila vo väzení, bola väznená 9 mesiacov v Bratislave, neskôr v Rimavskej Sobote, v Pardubiciach a v Želiezovciach. Otec, Pavel Valent, zatknutý vo veku 39 rokov, bol odsúdený na trest smrti, ktorý bol vykonaný 28. marca 1953. Rodina doposiaľ nevie, čo sa stalo s jeho telom a kde je pochovaný. Všetok rodinný majetok bol zaistený, skonfiškovaný a daný na dražbu. O tri deti, Gitu, Helenku a Petra, sa starali starí rodičia v Ladomeri.

Starý otec, Gabriel Danko, bol počas návštevy Bratislavy, kam išiel zobrať lístky na potraviny pre deti, zatknutý a následne väznený viac ako sedem rokov v Příbrame a v Jáchymove. Okrem toho bol väznený aj matkin brat, Imrich Danko. Vojtech Danko, kvôli ktorému trpela celá rodina, pôsobil ako notár v Detve. Po vyjadrení nesúhlasu s vládnucim režimom mu hrozilo väzenie, a preto sa rozhodol nelegálne prekročiť hranice a odísť do Rakúska. Pri úteku mu pomáhal pamätníčkin otec, za čo bol neskôr odsúdený a popravený.

Vojtech Danko sa v roku 1968 pokúsil o návrat do krajiny, ale z politických dôvodov to nebolo možné. Margita Zimanová ako dcéra rodičov odsúdených za protištátnu činnosť nemohla študovať, a preto sa už ako štrnásťročná zamestnala. Spolu so súrodencami si veľa vytrpela nielen v detstve, keď na ňu deti pokrikovali a prestali sa s ňou priateliť, ale i v dospelosti, keď mala problémy v zamestnaní, bola sledovaná príslušníkmi Štátnej bezpečnosti či upodozrievaná z napísania protištátneho listu. Jej prianím je, aby sa hovorila pravda o udalostiach, ktoré sa odohrali v päťdesiatych rokoch. Svedectvo o ľudskom utrpení má slúžiť ako memento pre budúce pokolenie, aby sa nič podobné už nikdy nezopakovalo.

Úryvok z časopisu Zrno

Najčítanejšie na My Žiar

Komerčné články

  1. Ak podceníte pri stavbe tento detail, pripravte sa na vyššie účty za kúrenie
  2. Volia podľa TikToku, Youtube a Instagramu. Ovplyvnia mladí voľby?
  3. Služby na pohotovosti nikto nechcel. Postavili na nich biznis
  4. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Všetkým lepí pred voľbami
  8. Tenisová zábava pre celú rodinu na Peugeot Tennis Day
  1. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
  2. Talianska tlač bije na poplach
  3. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
  4. Autosalón Autoshow Nitra opäť v plnej sile!
  5. Medzinárodný jazzový festival vstúpi do 27. ročníka
  6. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
  7. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
  8. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
  1. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 16 357
  2. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 10 383
  3. Všetkým lepí pred voľbami 10 280
  4. Hladinka smeruje do Košíc! 7 893
  5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 757
  6. Ochutnajte zo Španielska viac. Spojte návštevu Madridu s Toledom 5 128
  7. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 579
  8. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 031

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
  2. Anna Miľanová: Klietky... 2023
  3. Otilia Horrocks: Verím, že nie ste ľahostajní.
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  5. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  6. Tupou Ceruzou: Čistky
  7. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  8. Jan Pražák: Vnuk
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 072
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 47 909
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 855
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 369
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 401
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 32 003
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 805
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 18 230
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Ilustračné foto

Na finálovom turnaji v Záblatí sa 4. októbra predstaví osem tímov.


27. sep
Kláštor hieronymitánov.

Pripravujú aj rekonštrukciu kláštora.


TASR 26. sep
Archívne foto.

Mesto na obnovu nemá.


SITA 24. sep

Prví si zaplávali mladí športovci.


TASR 24. sep

Blogy SME

  1. Ján Škerko: Čo si myslíte o volebnom moratóriu?
  2. Anna Miľanová: Klietky... 2023
  3. Otilia Horrocks: Verím, že nie ste ľahostajní.
  4. Miroslav Lisinovič: Putovanie slovenskými kalváriami - Hruštín
  5. Jan Kendera: Vám všetkým, ktorí voliť nechcete, alebo neviete koho, alebo diktujete koho voliť! Alebo všetkým politikou znechuteným.
  6. Tupou Ceruzou: Čistky
  7. Ľuboš Vodička: Slovenské hrady: Košice Hradová
  8. Jan Pražák: Vnuk
  1. Miroslav Lukáč: V predvolebných debatách sme počuli Génia. Bohužiaľ Zla. Netreba ho predstavovať. Všetci ho poznáte. V hazarde platí kontra, re, vabank. 52 072
  2. Martin Greguš: Voličom Progresívneho Slovenska a SAS v Bratislave. Keď 1.10. už nebude mať kde zaparkovať spomeňte si, kto si opäť neurobil domácu úlohu... 47 909
  3. Jana Plichtová: "Dobrák" Boris Kollár a jeho pomáhanie (si k majetku) 38 855
  4. Peter Kollega: Pán GP M. Žilinka, oklamali ste 5,447 miliónov občanov, okamžite odstúpte 37 369
  5. Ján Šeďo: Generálmajor Ivan Pach dokonale a inteligentne zotrel Fica. 33 401
  6. František Ptáček: „Sedembolestná panna Mária, oroduj za pána Fica!“ a iné prízraky Slovenské 32 003
  7. Miroslav Lukáč: Mladí Vlci zo Smeru, ako sa sami nazvali, už vycerili tesáky a dokonca ich zaťali. 30 805
  8. Michal Feik: Možno veriť predvolebným prieskumom? 18 230
  1. Monika Nagyova: Zo života vo firme snov: Po dvadsiatich dvoch rokoch som dostala výpoveď
  2. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 68. - Arktída - Zem Františka Jozefa
  3. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 67. - Kto bol Juan de Fuca, ktorý dal meno prielivu, ktorý obmýva brehy kanadského ostrova Vancouver?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 66. - Martin Frobisher, pirát alebo kapitán?
  5. Monika Nagyova: Rómske deti kradnú. Ale iba energiu.
  6. Jiří Ščobák: Na zimní plavání v neoprénu je dobré se začít připravovat už teď
  7. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 65. - Odkiaľ pochádza názov Kanada?
  8. Jiří Ščobák: Čekání na Volodymyra Zelenského před prezidentským palácem v BA (foto)

Už ste čítali?

SkryťZatvoriť reklamu