ŽIAR NAD HRONOM. V Žiari nad Hronom dnes v jednom z takzvaných Jadranov na Ulici M. Chrásteka po roku príprav otvorili zariadenie núdzového bývania Dúha. Má slúžiť týraným ženám, osamelým alebo matkám s deťmi. Obete domáceho násilia môžu nájsť na šesť mesiacov útočisko v dvoch bytoch s celkovou kapacitou osem ľudí. Mesto ich vybavilo zariadením zozbieraným v charitatívnej zbierke.
Matky s deťmi ostanú spolu
„Ženy, ktoré prejavia záujem o takéto bývanie, budú musieť najskôr zdokladovať, že v ich prípade ide o týranie,“ povedala Monika Minárová, vedúca odboru starostlivosti o obyvateľa žiarskeho mestského úradu. Pripomenula, že Dúha je jedinečná, matky s deťmi totiž budú môcť ostať spolu a nerozdelia ich do rôznych sociálnych zariadení v rámci Slovenska. „Nenaruší sa tak vzťah medzi matkou a deťmi,“ priblížila.
Počas šiestich mesiacov budú môcť klientky novej služby využívať poradenstvo terénnych sociálnych pracovníčok s cieľom, aby sa ich problém vyriešil, prípadne sa ich životná situácia zlepšila.
V akom rozsahu bude Dúha využívaná, dnes Minárová odhadnúť nevie.
„Očakávame, že bude mať zmysel, ale všetci budeme radi, ak nebude táto služba využívaná veľmi často,“ zareagovala.
Podľa všeobecne záväzného nariadenia mesta bude služba stáť ženy s trvalým pobytom v Žiari 1,20 eura, ženy odinakiaľ 1,50 eura a tie, ktoré majú stálu prácu, 5 eur na deň.
Byty zariadili starším nábytkom. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Niektoré z prípadov končia fatálne
S nápadom zriadiť podobné zariadenie priamo v Žiari nad Hronom oslovila mesto Únia žien Slovenska
Ak sa totiž Žiarčanky v ťažkej životnej situácii ocitli v minulosti, smerovali do krízových centier v Banskej Bystrici, vo Zvolene, v Dolnom Kubíne či dokonca v Bratislavskom kraji.
„Pred rokmi sme v rámci našej činnosti prevádzkovali sociálno-právnu poradňu, kde sa na nás obracalo veľa žien práve v súvislosti s domácim násilím. Prípad jednej z našich klientok skončil fatálne, stala sa obeťou vraždy,“ vysvetlila Etela Šoltésová z Únie žien Slovenska, prečo sa snažili presadiť krízové centrum v našom regióne.
Únia žien tiež pomohla zariadiť priestory azylového bývania.
„Desiatky žien zo Žiaru, ale aj z okolitých okresov, sa zapojili do zbierky rôzneho zariadenia od paplónov, obliečok, nábytku až po kuchynské vybavenie,“ doplnila Šoltésová.
V prípade potreby vedia zasiahnuť
Mesto by mala podľa predbežného odhadu stáť prevádzkovanie Dúhy asi 6-tisíc eur ročne, skutočné náklady však ukáže až množstvo žien, ktoré ju za rok využijú. Licenciu na poskytovanie služby získalo mesto od Banskobystrického samosprávneho kraja, ktorý ju aj spolufinancuje.
Ako prínos vidí Dúhu aj žiarsky primátor Peter Antal. Problém nevidí ani v zabezpečení bezpečnosti ubytovaných žien a detí. „Ženy sa v takýchto prípadoch zväčša umiestňujú tak, aby nebolo jasné, kde sa nachádzajú, väčšinou do iných miest. Objekt je navyše pod kamerovým systémom a monitoruje ho mestská polícia. Ak by sa niečo dialo, vieme rýchlo zakročiť,“ odpovedal primátor na našu otázku.
Zariadenia dostalo názov Dúha. FOTO: IVA ZIGOVÁ