NOVÁ BAŇA. Najnovšia výstava Pohronského múzea v Novej Bani zavedie návštevníkov do ďalekého Mexika. Výstava s rovnomenným názvom obsahuje obrazy, fotografie a spomienkové predmety, ktoré zozbieral počas svojho šesťmesačného pobytu študent doktorandského štúdia Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave v odbore etnológia Adam Uhnák.
"Prostredníctvom fotografií nám priblíži hlavné mesto Mexiko nachádzajúce sa v strednej časti krajiny vo vysokohorskej kotline. Obklopujú ho vrchy a sopky prevyšujúce 5000 metrov nad morom. Hlavné mesto je hospodárske, politické a kultúrne centrum krajiny a je zároveň jednou z najväčších a najrýchlejšie rastúcich aglomerácií sveta, kde žije okolo 20 miliónov ľudí," priblížila výstavu Jana Potocká z múzea.
Návštevník sa tiež dozvie, ako slávi domáce obyvateľstvo Deň mŕtvych Sviatok všetkých svätých. "Kým na Slovensku v tichosti prechádzame naše cintoríny a spomíname na zosnulých, na opačnej strane v Mexiku je to presný opak," podotkla Potocká. Pred cintorínom bývajú stánky s občerstvením, ktoré ponúkajú tradičné mexické jedlá, všade počuť hudbu. Mexičania sa správajú prirodzene a veselo. Hlavným prvkom výzdoby hrobu je kvet oranžovej farby, u nás známy pod názvom aksamietnica. Lupene z kvetov sa používajú aj na vyznačenie cesty vracajúcim sa dušiam, aby našli cestu domov.
Súčasťou výstavy je aj legenda o známej aktívnej mexickej sopke Popocatépetl, ktorá sa nachádza 72 kilometrov juhovýchodne od metropoly Mexiko a je druhou najvyššou sopkou v krajine (5450 m n. m.). Výstava oboznámi i s troma príbehmi obyčajných ľudí, s ktorými sa etnológ počas svojho pobytu na mexickom vidieku zoznámil.
Medzi spomienkové predmety, ktoré si autor výstavy priniesol, patria sochy Panny Márie Guadalupskej, ktorá sa zjavila v 16. storočí indiánovi Juanovi Diegovi na hore Tepeyac a v roku 1945 bola vyhlásená za patrónku a ochrankyňu Ameriky, tradičné amulety svätých či piesok z pláže z obľúbeného turistického letoviska Acapulco.