Hliadky pomáhali riešiť záškoláctvo, fetovanie detí aj skládky v osade. Na konci septembra končia.
ŽIAR NAD HRONOM. Rómske občianske hliadky, ktoré si ako pomoc najmä v osade Pod Kortínou pochvaľovala mestská polícia aj sociálny odbor žiarskej radnice, už o niekoľko dní skončia svoju činnosť. „Projekt trvá len do konca septembra a zatiaľ nemáme informácie, že by vyšla výzva pre samosprávy, do ktorej by sme sa mohli zapojiť,“ potvrdila Monika Minárová z odboru starostlivosti o obyvateľa.
Rómovia: Nevieme, čo bude
Nepríjemnou správou je koniec projektu aj pre samotných členov hliadok. „Nevieme, čo to bude znamenať pre osadu, čo nastane, keď tam nebudeme. Ľudia, dospelí aj deti boli na nás naučení, mali pred nami rešpekt. Starali sme sa, aby v osade bola čistota, aby deti nechodili za školu. Keď tam nebudeme, môže sa to vrátiť do starých koľají,“ obáva sa jeden z Rómov v hliadke Ivan Goral. „Deti zase začnú fetovať, keď sa im nebudeme venovať,“ myslí si.
„Našli sme sa v tom. Tá práca nás napĺňa, myslím, že aj verejnosť bola s nami spokojná,“ pridal sa ďalší z členov občianskej hliadky Zoltán Goral.
Pre Rómov práca na zmluvu so zodpovednosťou a s pocitom, že pomáhajú vlastným, nie je samozrejmosťou. „Nevieme, čo bude, celé je to neisté. Ak sa bude čakať šesť mesiacov, či to bude pokračovať, budeme si musieť nájsť niečo iné. Máme rodiny, byty, musíme platiť účty, z niečoho žiť,“ povedal Ivan. Ak sa mu podarí nájsť si lepšiu prácu, k hliadkam sa už neskôr zrejme nevráti.
"V osade budeme chýbať," obávajú sa členovia hliadok. FOTO: IVA ZIGOVÁ
Neisté sú aj ďalšie služby
„Ani k občianskym hliadkam, ani k projektom terénnych sociálnych pracovníkov a komunitných centier zatiaľ výzvy nevyšli. Aktuálne nemáme žiadnu relevantnú informáciu, čo ďalej,“ pripomenula nepriaznivú situáciu aj pre ďalšie dva projekty, ktoré končia o mesiac neskôr, teda v októbri, Minárová.
V útlme by tak čoskoro nemali byť len aktivity hliadok v osade, ale aj voľnočasové aktivity pre tamojšie deti. Najväčšou ranou by podľa šéfky sociálneho odboru bolo pre mesto a osadu, kde žijú stovky ľudí, keby ostali bez terénnej sociálnej práce. „Ak by nevyšla výzva a nepokračovala by, mesto už má pripravený plán, ako projekt dočasne podržať, aby sa jeho činnosť neprerušila, lebo to by malo zásadné dopady,“ povedala. V medziobdobí by mesto vytvorilo dve pracovné miesta terénnych sociálnych pracovníkov, čo by však znamenalo personálne výdavky navyše, v súčasnosti totiž väčšinu nákladov pokrýva mesto z európskych zdrojov.
Úrad rokuje, termín nepozná
Rómske občianske hliadky sa podľa Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity stretli v mestách a obciach, kde fungujú, s pozitívnymi reakciami.
„Priniesli očakávaný výsledok, zlepšenie verejného poriadku v obciach a mestách, ale aj vytvorenie pracovných miest pre nezamestnaných Rómov,“ napísal v odpovedi na naše otázky úrad.
Informácie, kedy bude jasné, či hliadky budú pokračovať, sme sa nedočkali. „Úrad splnomocnenca vlády Slovenskej republiky pre rómske komunity na základe pozitívnych skúseností a požiadaviek miest a obcí od začiatku roku 2015 vedie rokovania s príslušnými organizáciami s cieľom zachovania plnej funkčnosti inštitútu rómskych občianskych hliadok aj v novom programovom období,“ odpovedal na naše otázky úrad.