KREMNICA. Stromom roka sa stal takmer 400-ročný mohutný dub letný z Kremnice ešte v roku 2013. Do následnej kampane pre jeho podporu v európskej súťaži sa zapojil aj dnes už nebohý Ladislav Chudík spomínajúc na študentské časy práve v Kremnici.
Hoci v národnej ankete Nadácie Ekopolis získal chránený strom rastúci v Zechenterovej záhrade prvé miesto a ako cenu dendrologický posudok od ISA Slovensko a 333 eur na ošetrenie alebo úpravu okolia, ani po dvoch rokoch sa posúdenia jeho stavu a ošetrenia nedočkal.
Napadla ho huba, časť konárov vysychá
„Neviem o tom, že by sa odvtedy na ten strom pozrel nejaký odborník. Ošetrenie by si ale určite zaslúžil,“ povedala Andrea Mutňanská z oddelenie mestskej zelene v Kremnici. Práve mestu totiž Zechenterova záhrada, a teda aj pozemok pod dubom, patrí. Keďže ide o chránený strom, odporučila nás na Štátnu ochranu prírody SR, ktorá nad takýmito drevinami vykonáva odborný dohľad.
„Nemáme žiadne vedomosti o tom, že by sa robil nejaký posudok zdravotného stavu stromu, je na to potrebné stanovisko odbornej organizácie, čiže nás,“ povedal riaditeľ Správy Chránenej krajinnej oblasti Štiavnické vrchy Dušan Trcka. Pripomenul, že informácia o prihlásení stromu do súťaže v roku 2013 aj o výsledku ankety sa k nim dostala len z médií. Nikto ich nekontaktoval predtým ani potom.
„Zdravotný stav chráneného stromu nie je dobrý, je napadnutý drevokaznými hubami, imelovcom, časť konárov vysychá. Ošetrenie je potrebné,“ povedal Trcka. Dodal však, že na Slovensku je veľa chránených stromov v oveľa horšom stave. Ten býva výsledkom prirodzeného starnutia a podieľajú sa na ňom aj vietor, námraza, sneh, či naopak sucho a horúčavy.
Strom už má za sebou ošetrenia v réžii Správy CHKO Štiavnické vrchy, a to v rokoch 1987 a 2004. Ďalšieho sa nedočkal práve pre nedostatok prostriedkov.
Dub letný v Zechenterovej záhrade je chráneným stromom.
Výhra je na účte, na strom pozabudli
K tomu, prečo medzi Kremničanmi aj medzi návštevníkmi mesta obľúbený dub ani po dvoch rokoch od vyhlásenia výsledkov ankety, na posudok stavu a následné ošetrenie stále čaká, sa nevedel vyjadriť ani Milan Hronec, programový manažér Nadácie Ekopolis. „To, či strom potrebuje ošetrenie, má určiť posudok ISA Slovensko, finančnú výhru potom možno použiť buď na ošetrenie alebo na úpravu okolia stromu,“ povedal. „Pýtali ste sa už ľudí, ktorí strom do súťaže prihlásili? Postup po odovzdaní výhry už býva na ich komunikácii,“ odkázal nás na kremnické občianske združenia Naša Kremnica, ktoré bolo v roku 2013 prihlasovateľom a ktorého zástupcovia výhru prevzali.
„Ak si dobre spomínam, dali sme vtedy Nadácii Ekopolis kontakt na oddelenie mestskej zelene, ale čo sa udialo ďalej, neviem. Možno by vedel môj kolega, ktorý sa tomu venoval viac,“ povedal predseda združenia Marián Vojtko.
„Z Nadácie Ekopolis nám mali dať vedieť čo ďalej, ale v návale iných povinností sme na to nejako pozabudli,“ zareagoval Jaroslav Slašťan, ktorý bol iniciátorom prihlásenia stromu do ankety aj následnej kampane na podporu v celoeurópskej súťaži. Výhra 333 eur je podľa jeho slov stále na účte občianskeho združenia Naša Kremnica. „Chceli sme, aby sa za tieto peniaze urobila nejaká ohrada okolo dubu, prípadne osadila aspoň nejaká informačná tabuľa. Budeme sa na to znovu musieť pozrieť,“ dodal.
Jeho stav posúdia do konca roka
Posúdiť zdravotný stav stromu prisľúbil v najbližšej dobe arborista zo združenia ISA Slovensko Marcel Trnovský, ktorého sme kontaktovali. „Určite jeho stav posúdime do konca tohto roka a navrhneme podobu možného ošetrenia,“ povedal nám. Kremnický dub letný už v minulosti videl. „Je zaujímavý vekom aj parametrami. Pri chránených stromoch sa musí postupovať citlivo, takže následný zásah sa zrejme dotkne najmä odumretých vetiev, ktoré môžu ohrozovať ľudí,“ priblížil.
Dub je dominantou mestskej záhrady a je skutočne vyhľadávaný. Ľudia pod ním sedávajú, fotia sa pri ňom a niektorí ho objímajú, aby vďaka nemu načerpali novú energiu.
Snahu získať peniaze na ošetrenie stromu avizuje aj šéf Správy CHKO Štiavnické vrchy. „Opäť podávame prostredníctvom riaditeľstva Štátnej ochrany prírody SR v Banskej Bystrici žiadosť na vyčlenenie finančných prostriedkov na ošetrenie chránených stromov z Envirofondu. Uvidíme či nám na budúci rok nejaké pridelia,“ povedal Trcka.
Niektoré konáre vysychajú. FOTO: IVA ZIGOVÁ