ŽIAR NAD HRONOM. Žiar nad Hronom sa so svojou zrevitalizovanou centrálnou mestskou zónou prihlásil do súťaže Záhrada 2015 a Park roka 2015 v kategórii parkov.
„Keďže máme na túto časť mesta dobré referencie od obyvateľov aj od návštevníkov Žiaru, rozhodli sme sa prihlásiť. Chceme sa trochu pochváliť,“ zdôvodnil hovorca mesta Martin Baláž. „Niečo podobné skúšame po prvý raz. Samozrejme, ak by sa nám podarilo uspieť, bola by to pre Žiar pozitívna reklama,“ dodal.
Chcú upozorniť na kvalitné diela
Súťaž vyhlásila Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu po prvý raz, prihlásili sa do nej tvorcovia, investori, prípadne vlastníci 10 záhrad 11 parkov.
„Sme veľmi radi, že sa neprihlásili len autori diel, ale aj obce a mestá, ktoré sú hrdé na svoje verejné priestranstvá,“ povedala Libuše Murínová zo Spoločnosti pre záhradnú a krajinnú tvorbu.
„Súťažou chceme upozorniť na skutočnosť, že na Slovensku je veľa kvalitne riešených záhrad a parkov a spopularizovať tvorbu záhradných a krajinných architektov,“ priblížila. Zároveň má byť súťaž aj inšpiráciu pre mestá a obce, aby sa pri premenách verejných priestranstiev a zelených plôch spoľahli na profesionálov. Aj o negatívnymi príkladoch a výsledkoch využitia eurofondov a rôznych iných zdrojov sa zaoberajú na každoročnom Záhradníckom fóre.
„V tejto súťaži však chceme ukázať pozitívne príklady,“ povedala Murínová.
Diela vyhodnotia do konca októbra, výsledky vyhlásia v decembri. Motiváciou pre súťažiacich má byť prestíž a získaný titul Záhrada či Park roka 2015.
FOTO: IVA ZIGOVÁ
Zeleň, mobiliár aj fontána
Autorkou projektu revitalizácie centrálnej mestskej zóny je piešťanský AWE Atelier. V rámci revitalizácie časti centra mesta pribudlo 139 nových drevín, 703 krovín, trvalky, 1518 letničiek a iných druhov kvetov.
Súčasťou projektu, na ktorý samospráva získala 1,573 milióna eur z eurofondov a ktorý mesto dokončilo v apríli 2011, bolo osadenie novej dlažby a fontány, úprava chodníkov, nové verejné osvetlenie, odpadkové koše, lavičky, stojany na bicykle, pitná fontána či zavlažovací systém na trávniky. Deťom slúžia hracie prvky zamerané najmä na rozvoj motoriky. Námestie je prístupné aj hendikepovaným – obsahuje prvky pre vozičkárov aj pre nevidiacich.
FOTO: IVA ZIGOVÁ