Chcel byť starostom, nezaregistrovali ho ako kandidáta. Žiarsky okresný súd musí Marošovi Kukučkovi zaplatiť kompenzáciu 3-tisíc eur.
ŽIAR NAD HRONOM. Ústavný súd SR mesiace po komunálnych voľbách potvrdil, že v prípade Maroša Kukučku, ktorého vlani nezaregistrovali ako nezávislého kandidáta na starostu v obci Prestavlky, došlo k porušeniu jeho základných ústavných práv. Uznal tak jeho výhrady, že ho pri prístupe k verejnej funkcii diskriminovali.
Vyčítali mu aj nečitateľné údaje
Do súťaže o starostovské kreslo v Prestavlkoch Kukučku miestna volebná komisia nepustila. Tvrdila, že tri zo sto hlasov na jeho podpornej petícii ku kandidatúre nespĺňali všetky zákonné náležitosti. S názorom komisie sa vtedy stotožnil aj Okresný súd v Žiari nad Hronom, na ktorý sa neuznaný kandidát obrátil, a z volieb ho vyradil. Jeho petíciu označil za neúplnú.
„Neobsahuje pri všetkých voličoch v počte sto zákonom predpísané údaje o voličovi, teda meno a priezvisko, dátum narodenia, trvalý pobyt, čo je názov obce a číslo domu,“ zhrnula vlani v októbri hovorkyňa súdu Nina Spurná. Jeden z voličov bol podľa komisie aj podľa súdu označený nečitateľnými údajmi.
„Keďže v obci chcel byť starostom okrem mňa už len jeden človek, súčasný aj minulý starosta Ján Abrahám, stranícky kandidát Smeru-SD, o voľbách tak bolo rozhodnuté ešte pred ich konaním,“ hovorí dnes Maroš Kukučka.
Sťažovateľ: Nech sa poučia aj iní
Ústavný súd SR, ktorý sa zaoberal jeho následnou sťažnosťou na postup komisie a okresného súdu, mu dal za pravdu. Dospel k záveru, že uznesením okresného súdu došlo k porušeniu základného práva sťažovateľa, pretože podľa ústavy majú občania právo uchádzať sa volené a iné verejné funkcie za rovnakých podmienok.
Žiarsky súd pri posudzovaní petície postupoval formálne, jeho uznesenie označil Ústavný súd SR za „ústavne neudržateľné“ a Kukučkovi priznal finančné zadosťučinenie 3-tisíc eur, ktoré mu žiarsky súd musí vyplatiť.
„Nejde o tie peniaze, ale verím, že toto rozhodnutie ústavného súdu prispeje k tomu, aby si volebné komisie nielen v našej obci, ale aj okresný súd, dávali v budúcnosti pozor pri posudzovaní petičných hárkov nezávislých kandidátov a nerozhodovali o výsledku volieb dopredu,“ okomentoval nález ústavného súdu. Či bude na starostu v budúcnosti kandidovať opäť, ešte nevie, ak by do volieb išiel, radšej by doložil viac podpisov, ako je potrebný minimálny počet, ktorý ukladá zákon. „Už by som bol opatrnejší. Inak sa po tejto skúsenosti pozerám aj na niektorých ľudí v našej obci,“ povedal.
Zadosťučinenie zo štátneho rozpočtu
Či sa súdy v Banskobystrickom kraji s podobnou situáciou už stretli, ich hovorkyňa povedať nevedela, podobné štatistiky si totiž nevedú.
Tritisíc eur ako zadosťučinenie dostane vyradený kandidát zo štátneho rozpočtu.
„Okresný súd zaslal Krajskému súdu v Banskej Bystrici žiadosť o pridelenie rozpočtových prostriedkov, ten mu ich 29. septembra pridelil na následnú úhradu,“ potvrdila Spurná.