Sobota, 19. október, 2019 | Meniny má Kristián

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Farebný svet Antona Kvasničku

Kde a kedy ?

Popis

Pohronské múzeum  pozýva na výstavu obrazov Antona Kvasničku, ktorá sa otvorila vernisážou dňa 6. 11.2015. Anton Kvasnička sa narodil 25. mája 1916 a svoje detstvo prežil v obci Horná Roveň, kde navštevoval základnú školu, ale aj katolícky spolok. V katolíckom spolku sa naučil hrať na husliach, napriek tomu, že nepoznal noty. Študoval na Banskej akadémii v Banskej Štiavnici a s baníctvom bol spojený celý jeho pracovný život. Po skončení štúdia absolvoval základnú vojenskú službu a po návrate sa oženil. V ťažkých rokoch po druhej svetovej vojne sa často aj s rodinou sťahoval za prácou. V roku 1960 sa presťahovali do Novej Bane, kde v závode Geologický prieskum pracoval ako bezpečnostný technik, až do odchodu na dôchodok. 
Aktívne sa zapájal do spoločenského života. Pre kalváriu na Starých Horách namaľoval Krížovú cestu. V Modre, kde pôsobil ako kostolník, reštauroval poškodené sochy a maľoval antependiá. V Novej Bani bol zapálený filatelista, ako amatérsky fotograf vyrábal svadobné a študentské oznámenia, tablá, vianočné či veľkonočné pohľadnice.
Jeho najväčšou láskou po rodine bolo maľovanie. Rovnako ako pri hre na husle, ani maľbe sa nikdy neučil. Napriek tomu rád maľoval obrazy, hlavne krajinky, obrazy svätých, či zátišia. Jeho obľúbenou technikou bola olejomaľba na plátno. Vážil a ctil si tradície a toto sa snažil naučiť aj svoje deti. Či už je to Veľká noc, Fašiangy alebo vianočné sviatky... 
Anton Kvasnička sa dožil 71 rokov. S láskou, ktorú dával rodine sa podeliť nedá, ale s krásou obrazov, ktorými tešil nielen rodinu, priateľov a známych, s týmto sa podeliť dá.