Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Vernisáž výstavy: Neobyčajné príbehy obyčajných vecí

Kde a kedy ?
Výstava neobyčajné príbehy obyčajných vecí.

4. decembra o 16.00 v Starom Zámku v Banskej Štiavnici. 

Popis

Výstava v nových priestoroch Starého zámku
Deväť príbehov. Obyčajných i neobyčajných. Množstvo pamiatok, desaťročia odpočívajúcich na policiach starozámockého depozitáru. A ľudia, pôvodní majitelia, ktorí žili a pracovali v Banskej Štiavnici. Všetci zanietení pre svoje remeslo. My sme ich spojili príbehmi. Ľudí, ktorí už dávno nie sú medzi nami a pamiatky, ktoré zostali uchované a ktorým príbehy vdýchli nový život. Nehľadali sa ľahko. Príbehy aj ľudia. Skladali sme ich postupne, ako mozaiky spomienok. Sedeli sme spolu pri zapnutom diktafóne nad starými fotkami a spomínali na osudy predkov. Ale stálo to zato. Dnes vieme, ako vyzerala cukráreň u Adolfa Müllnera, poznáme osud tajomného cukrára z Talianska, ktorý svoje remeslo nadovšetko miloval a radšej odišiel pracovať inde akoby mal piecť podľa socialistických receptov. Našli sme jeho hrob na miestnom cintoríne a získali aj jeho obľúbenú „kuchárku“. A pamiatky? Staré dózy na cukríky, veľké i malé formy na čokoládové figúrky, koše na pečivo, stroje na želé a kolorit cukrárne zachytený na starých rodinných fotografiách. O kom hovoria ďalšie príbehy? Tu sú ešte dva. Jeden o pekárovi Antonovi Gregussovi, ktorý piekol najlepší chlieb v Štiavnici a podľa jeho syna, bol nielen zanieteným pekárom, ale aj inovátorom, ktorý s múkou robil také čary, že aj z potuchnutého obilia zo Sovietskeho zväzu dokázal upiecť dobrý chlieb. Druhý o Jánovi Truchlíkovi a jeho denníkoch s tajným písmom, ktoré sa nedarí prečítať, lebo chýba dešifrovací kľúč. Ján Truchlík, veľký milovník archeológie, si obsah svojich zápiskov vzal zo sebou na druhý svet. V múzeu však zanechal iné bohatstvo. Plody svojej vytrvalej práce na sitnianskom hradisku.

Ďalšie príbehy výstavy Neobyčajné príbehy obyčajných vecí sú pre Vás pripravené v podstrešných miestnostiach banskoštiavnického Starého zámku od 4. decembra. Máte tak jedinečnú príležitosť prezrieť si zaujímavú výstavu a zároveň sa ocitnúť v novo zrekonštruovaných zámockých priestoroch, ktoré boli doposiaľ pre verejnosť neprístupné.

Výstavný projekt v spolupráci so Slovenským banským múzeom autorsky pripravila za občianske združenie Iniciatíva za živé mesto Mgr. Zuzana Denková. Kompletný vizuál výstavy (architektonické i výtvarné riešenie vrátane grafiky výstavných panelov) autorsky pripravila Ing. arch. Iveta Chovanová. Vernisáž sa uskutoční v Starom zámku v Banskej Štiavnici 4. decembra 2015 o 16. hodine. V dopoludňajších hodinách sú pripravené i tvorivé dielne pre školy pod vedením Mgr. Anny Ďuricovej. Výstava bude verejnosti prístupná do konca roka  2016.

Tešíme sa na všetkých milovníkov štiavnickej histórie.

Výstavu podporilo Ministerstvo kultúry SR.

 

Výstava otvorená v čase otváracích hodín Starého zámku, cez vianočné sviatky v nasledovné dni: 23. 12., od 26. 12. – do 27. 12. a 29. 12. –  31. 12. 2015.