Štvrtok, 17. október, 2019 | Meniny má Hedviga

Vážení čitatelia, prevádzku služby sme sa rozhodli ukončiť.
Ďakujeme za záujem a ponúkame vám čítanie na titulnej stránke www.myregiony.sk.

Kultúrne centrum, Banská Štiavnica

Kultúrne centrum v Banskej Štiavnici.

Popis

História budovy

Budova súčasného Kultúrneho centra vznikla na pozostatkoch starej jeuitskej rezidencie. Tá musela byť v r. 1754 z technicko - stavebných príčin zbúraná a spomenutý rád si vybudoval v rokoch 1755 - 1759 novú. Jej mohutný a reprezentačný vzhľad ju zaradil medzi najpútavejšie budovy v centre Banskej Štiavnice, čo podčiarkli aj nástenné slnečné hodiny z r. 1756.

 

Budova slúžila potrebám katolíckej cirkvi až do polovice 20. storočia. Jej význam pre kultúrny život meste kulminoval najmä v období medzi dvomi svetovými vojnami, kedy ako Katolícky spolok slúžila okrem divadelných predstavení aj ako hlavná mestská kinosála.

 

Po znárodnení bola budova naďalej využívaná pre kultúru a spoločenské podujatia (sídlilo v nej Osvetové, neskôr Kultúrne a spoločenské stredisko), poškodená bola veľkým požiarom v 50tych rokoch. V rámci rešitúcií bola budova v havarijnom stave vrátená katolíckej cirkvi, ktorá ju s výraznou podporou štátu zrekonštruovala a využívala pre potreby školstva. V roku 2009 získalo budovu Mesto Banská Štiavnica  s cieľom vrátiť jej využívanie pre potreby kultúry a spoločenských podujatí. 

 

Budova má dobrú lokalizáciu - nachádza sa v úplnom centre mesta, v blízkosti do 5 min. pešej chôdze sa nachádzajú viaceré ubytovacie a reštauračné zariadenia. Priamo oproti budove Kultúrneho centra sa nachádza expozícia Slovenského banského múzea.

 

Budova sa v súčasnosti okrem kultúrnych a spoločenských podujatí využíva aj ako administratívny priestor, sídlia v ňom oddelenie kultúry, športu a mediálnej komunikácie a oddelenie regionálneho rozvoja a medzinárodných vzťahov Mestského úradu.

Aktuálne hráme

Kultúrne centrum, Banská Štiavnica na mape

Otvoriť mapu v novom väčšom okne