Piatok, 22. október, 2021 | Meniny má SergejKrížovkyKrížovky

Obec Veľká Lehota

Veľká Lehota sa nachádza v banskobystrickom kraji v okrese Žarnovica. Katastrálne územie má rozlohu 18,6 km2. Obec bola založená v dobe Matúša Čáka (1252 - 1321), na ktorého panstve vznikali viaceré obce s názvom Lehota. Prvá písomná správa o obci je zach

ovaná v základnej listine mesta Nová Baňa, vystavenej kráľom Ľudovítom Veľkým v roku 1345 pod názvom Noua plantatio vulgariter Lehota. V roku 1773 sa spomína ako Welka Lehota, Grosshau, Nagyulés. V roku 1424 kráľ Žigmund daroval obec Bebekovi, pánovi hradu Hrušov v Tekovskej župe. Patrila mu až do roku 1504. V roku 1780 bola v obci postavená rímsko-katolícka kaplnka, zasvätená sv. Martinovi, ktorá bola neskôr prestavaná na kostol.
Obec v súčasnosti tvorí 15 osád, ktoré tvoria ucelenú časť obce a dve osady Čigák a Inovec, vzdialené od centra obce 1,5 až 2 kilometre. Všetky osady majú svoje pomenovanie a to: Šmondrkovci, Gábrišovci, Dolní Garajovci, Horní Garajovci, Cudenice, Pirte, Vaškovci, Zdúchovci, Tutajovci, Mánikovci, Mihálovci, Chujacovci, Hudcovci, Vígľaš, Inovec, Čikág. Obyvateľstvo pozostáva zo starých usadlých rodín. Najstarší obyvatelia obce sú Gábrišovci, Garajovci, Vaškovci, Šmondrkovci, Chujacovci, Gajdošovci, Vatalovci, Hudcovci. Neskoršie sa prisťahovali aj iné rodiny cudzieho pôvodu ako Suchý – Poliaci, Kocianovci – pôvodom Taliani a podobne.

Skryť Vypnúť reklamu

Marta Šmondrková vykonáva funkciu starostky prvé volebné obdobie. Na stoličku starostky si sadala za ťažkých podmienok. „Veľká Lehota je jediná obec mikroregiónu Nová Baňa a aj širokého okolia, ktorej majetok bol rozpredaný na dražbách a ešte stále je v exekúcii. Tá je uvalená na budovu obecného úradu, pošty, zdravotného strediska, kultúrneho domu, domu smútku a pozemky,“ vymenúva Marta Šmondrková a dodáva: „Dražby sa konali v lete a na jeseň v roku 2002.“ Samozrejme, všetky veci boli rozpredané pod cenu, ako príklad možno uviesť počítač i s príslušenstvom za 200 korún. Vznikali však aj iné paradoxné situácie. Obec vlastnila pekáreň, príslušenstvo a auto slúžiace na rozvoz. Pece boli vydražené, budova však stále patrila obci. Tá za vydražené pece platila nájom, aby sa mohlo piecť. Súčasná starostka nám vysvetlila aj to, prečo sa Veľká Lehota ocitla v takejto nepriaznivej situácii: „Je to najmä kvôli zlému hospodáreniu bývalého vedenia obce. V obci sa konali dražby a ja, ako členka finančnej komisie, som sa nemohla ani na základe zákona o slobodnom prístupe k informáciám dozvedieť, prečo je Veľká Lehota v exekúcii. Spolu s petičnou komisiou za odvolanie starostu sme požiadali o pomoc Slovenský rozhlas.“ Až vtedy sa teda občania Veľkej Lehoty dozvedeli, čo sa vlastne v obci udialo. Dovtedy ani netušili, že je niečo takéto vôbec možné. „Bola to búrlivá jeseň“, dodáva Marta Šmondrková. Neľahký nástup do funkcie starostky jej sťažoval i fakt, že dlh obce bol vyčíslený na viac než 7 miliónov korún. Po vyčíslení neúmerného dlhu stála pred dilemou. „Poďakovať občanom za dôveru a odísť, alebo sa zahryznúť do problémov? Pri pomyslení na sklamaných ľudí, ktorí mi dali dôveru, som sa rozhodla, že zostanem a budem bojovať.“ Poslancami bol schválený ozdravný režim. Nastali úsporné opatrenia, znížil sa počet pracovníkov, verejné osvetlenie bolo zapnuté iba na niekoľko hodín. Najväčším veriteľom obce bola banka Dexia. „Pri rokovaniach s bankou mi veľmi pomohol rodák z našej obce František Garaj. Okrem toho daroval obci počítač a odpustil jej dlh.“ Ľahostajní nezostali ani občania a chalupári. Pomáhali prácou i finančne. Veľká Lehota sa postupne od dlhov oslobodzuje. „Za dva roky môjho pôsobenia bolo banke splatených 970-tisíc korún. Do dnešného dňa bol dlh obce značne znížený.“ Stále však nie je možné začať žiadnu investičnú akciu, pretože všetok majetok je ešte stále v exekúcii. A obec musí v prvom rade splácať dlhy. Nedajú sa využiť ani fondy Európskej únie, pretože obec nemá na kofinancovanie. Aj pri takejto nepriaznivej situácii sa podarilo za pomoci občanov urobiť odvodnenie budovy obecného úradu a pošty, vyčistiť obec od veľkého množstva odpadu, zlikvidovať skládku divokého odpadu v tzv. Burových Jarkách a mnoho iných prác. Tie boli urobené za pomoci občanov, ktorí vykonávajú menšie obecné služby.

Skryť Vypnúť reklamu

Aktivity základnej školy
Základná škola sídli v budove spolu s materskou školou (na snímke dole deti z materskej školy). V súčasnosti ju navštevuje 118 žiakov a 19 detí chodí do materskej školy. „V škole vyučujeme dva cudzie jazyky. Máme tiež vypracovaný 10-ročný projekt Rodný môj kraj,“ hovorí riaditeľka Mária Jankoveová a dodáva: „Všetky podujatia organizujeme podľa vlastného záujmu detí, aby sme im vyplnili poobedňajší voľný čas. Uvedomujeme si však, že to ešte stále nestačí. Snažíme sa im poskytnúť tipy na zmysluplné využitie voľného času.“
Minulý rok žiaci z Veľkej Lehoty získali v súťaži Plameň strieborný pohár za výborné 2. miesto. Okrem nich v škole pracuje aj hliadka Mladých zdravotníkov II. stupňa. Medzi tradičné podujatia školy patria akadémie k rôznym príležitostiam ako sú napríklad posedenie pri stromčeku či Deň matiek. „Organizujú sa i mnohé športové podujatia, za všetky spomeniem jesenný a jarný lehotský viacboj medzi žiakmi Veľkej a Malej Lehoty. Pripravujeme si tiež súťaže o najkrajšie strašidlo, pletenie adventných vencov, pečenie a zdobenie medovníkov, pletenie korbáčov, maľovanie kraslíc a mnohé iné,“ vymenúva Mária Jankoveová. V obci má dlhú tradíciu folklór. Deti sa každoročne zúčastňujú na Detskom folklórnom festivale „Pod Inovcom“ (na snímke), ktorého organizátorom je práve obec Veľká Lehota v spolupráci s Pohronským osvetovým strediskom Žiar nad Hronom. Pri príležitosti Dňa Zeme čistia deti okolie školy, dediny a blízkeho rybníka, robia jarné, jesenné a letné upratovanie školy, pozemku a okolia športovísk. Niektoré aktivity boli zamerané i na protidrogovú výchovu. „Škola robí množstvo akcií, mnohé z nich sú organizované aj v spolupráci s rodičmi. Chcela by som poďakovať všetkým mojím kolegom, rodičom, obecnému zastupiteľstvu, starostke a tým, ktorí našej škole pomáhajú,“ dodáva na záver riaditeľka školy.

Skryť Vypnúť reklamu
Dvaja šikovní ľudia pod jednou strechou

Július Chujac sa už niekoľko rokov venuje práci s drevom. Konkrétne, prevažne z javorového dreva vyrezáva varešky, lyžičky, vidličky či naberačky. Aj v čase našej návštevy ich mal dva plné koše. „Či na tom zarábam? Ale kdeže. Robím to pre radosť, väčšinu aj tak rozdám.“ Jeho lyžičky a naberačky dokonca „opustili“ aj Slovensko. „Jeden náš rodák z Veľkej Lehoty, ktorý žije v Amerike, ma poprosil, či by som mu niečo nevyrezal. Aspoň bude mať pamiatku na Slovensko.“
Rezbári, drotári i hrnčiari zvyknú svoje umenie predvádzať na remeselných trhoch. „Ja na trhy nechodím. Vyrezávam naozaj iba pre radosť,“ hovorí Július Chujac a dodáva: „Keď robím napríklad lyžičku, výroba mi trvá približne 20 minút. Nie je to zložité.“ Aj tu platí – v jednoduchosti je krása.

 

 

 

Antónia, Júliusova partnerka, je vychýrená pekárka. Pečie koláče, torty aj vianočky. Pečeniu sa priučila sama, keď ešte ako mladá chodievala pomáhať na svadby. „Piekla som nielen na svadby, ale i na rôzne rodinné oslavy, promócie i na stužkové.“ Aj keď má recepty napísané, pri pečení používa predovšetkým vlastný rozum. „Niekedy sa mi stane, že musím nahliadnuť i do knižky,“ hovorí Antónia a dopĺňa: „Nemám obľúbený recept. Všetko, čo napečiem, to sa u nás zje. Teší ma, keď ľuďom moje koláče či torty chutia.“

 

 

 

 

 

Tanečno-hudobná kultúra je ovplyvnená používaním gájd ako sprievodného nástroja k tancom. V minulosti boli gajdy späté s dvoma piesňovými druhmi – s vianočnými piesňami, koledami, pri ktorých gajdoši sprevádzali spev pastierov a s fašiangovými obchôdzkami, keď gajdoši chodievali s mládencami – fašiangovými obchôdzkami po domoch, ale aj do druhých dedín. Okrem lehotských gajdošov pôsobí v obci aj ženská spevácka skupina.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor
 3. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 4. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 5. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 6. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 7. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 9. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato
 10. Tiguan eHybrid: bežné problémy plug-in hybridov sa ho netýkajú
 1. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania
 2. Darujte úsmev dvakrát pre šťastie mnohých rodín
 3. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 6. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 7. Ako sa technologické spoločnosti starajú o bezpečnosť platieb
 8. Vyberte sa s nami za strašidlami. Žiadny strach, bude to zábava
 9. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom
 10. 5. ročník Trhu kože bude po prvý raz aj v Košiciach
 1. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 20 863
 2. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 14 260
 3. Očarujúce Cinque Terre a jeho päť svetov 8 086
 4. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 5 868
 5. Výber žiarovky môže mať vplyv na celkové zdravie 5 807
 6. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 774
 7. Prichádzame o pamiatky? Obnoviť všetky by trvalo 180 rokov 3 370
 8. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 3 105
 9. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma 2 927
 10. Martinus vykupuje čítané knihy, spustil službu Knihovrátok 2 680

Blogy SME

 1. Imunoblog: Praktické rady pre život s potravinovou alergiou
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (22. - 28.10.1921)
 3. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes druhé, procházka Vyšehradem s prohlídkou baziliky.
 4. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 5. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 6. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 7. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 8. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 707
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 640
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 807
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 573
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 999
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 708
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 142
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 084
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Prinášame rozhovor s Michalom Mertinyákom, výkonným riaditeľom Únie ligových klubov, ktorá je strešným orgánom najvyššej futbalovej súťaže


19 h
Makety špakov. Ilustračné foto.

Rozmiestniť ich chce v desiatich lokalitách.


TASR 20. okt

V aute sa viezli štyria ľudia.


ROS 20. okt

Dnes v MY Športujeme aj o tom, ako sa darilo mladíkom v kvalifikácii na futbalové ME.


20. okt

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

V úrade končí dnes.


TASR a 1 ďalší 20. okt

Môžu sa majitelia bytov brániť pred fajčiarmi na balkónoch? S otázkami sme sa obrátili na právnika, bytového správcu i realitného makléra.


18. okt

Od podelka sa bude najprísnejšími pravidlami riadiť až desať okresov v krajine.


a 1 ďalší 20. okt

Nové Zámky sa na mape Slovenska presunú do červenej farby, Komárno ostáva v oranžovej.


Anton Hrachovský/TASR 20. okt

Blogy SME

 1. Imunoblog: Praktické rady pre život s potravinovou alergiou
 2. Ján Serbák: Zaujímavosti zo storočných novín (22. - 28.10.1921)
 3. Miroslav Galovič: Stověžatá Praha trocha jinak aneb sedm pražských zastavení. Dnes druhé, procházka Vyšehradem s prohlídkou baziliky.
 4. Ján Marton: Zelená dohoda sa začína červenať. Samozrejmosť ako agenda byrokratov.
 5. Věra Tepličková: 24 miliónov je fuč
 6. Igor Bilák: Post Covid Príhodka #21 - Hmotnosť alebo váha
 7. Roman Kebísek: Šramko ospieval v 18. storočí krásu svojej manželky. Vzbudilo to aj odsúdenie
 8. Julius Kravjar: Vláda: Písanie prác pre študentov na objednávku bude považované za trestný čin
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 31 707
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 10 640
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 7 807
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 6 573
 5. Peter Chudý: Norbert Bödör je bezúhonný človek alebo čo mi povedal o svojom príbuznom Tibor Gašpar. 5 999
 6. Stanislav Martinčko: Chudoba v nedeľu na panské,do R.Soboty !!! 5 708
 7. Roland Vizner: Aký bude Váš dôchodok. Jednoduchý a vcelku presný návod ako ho vypočítať za 3 minúty. 5 142
 8. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 4 084
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu