Utorok, 26. október, 2021 | Meniny má DemeterKrížovkyKrížovky

Obec Prochot

Počiatky osídlenia obce zasahujú pravdepodobne do 8. až 5. storočia pred Kristom, do staršej doby železnej. Vyplýva to z nálezu bronzovej spony, ktorá bola nájdená na cintoríne a odovzdaná múzeu v Martine. Prvá písomná zmienka o Prochote je z roku 1414.

Počiatky osídlenia obce zasahujú pravdepodobne do 8. až 5. storočia pred Kristom, do staršej doby železnej. Vyplýva to z nálezu bronzovej spony, ktorá bola nájdená na cintoríne a odovzdaná múzeu v Martine.
Prvá písomná zmienka o Prochote je z roku 1414. Dovtedy sa o ňom nepísalo. Vzhľadom na to, že bol aj v minulosti najvzdialenejšou osadou Šašovského panstva, zemepán pridelil obci lokátora. O tom, že pôvodnými obyvateľmi boli príslušníci nemeckej národnosti, svedčia aj zdedené priezviská ako Fridrich, Rosenberg, Kuschnier, ale aj miestne názvy chotárov Majspiak, Gronštolne a Hinoloche.
S počiatkom osídľovania úzko súviseli tri činnosti osadníkov a to rúbanie lesov, pálenie dreveného uhlia a klčovanie. Osadníci postupne zúrodňovali horské lúky, čistiny a rúbaniská, pestovali menej náročné plodiny, chovali ovce, kozy a iné hospodárske zvieratá. Že sa snažili o čo najväčšiu samostatnosť svedčia i dva obecné mlyny. Po celé stáročia tu pretrvalo aj uhliarstvo, ktoré celkom zaniklo až po I. svetovej vojne. Prvú obecnú pílu na pílenie reziva z domácich surovín s dreveným gátrom postavili už v minulom storočí a zanikla pre opotrebovanosť. Drevorubačstvo sa dožilo aj našich čias. Niekoľko rokov sa v chotári obce ťažila strieborná, olovená a medená ruda. Našli sa tu tiež náleziská hnedého a čierneho uhlia.


Darina Gajdošová je starostkou obce Prochot už druhé volebné obdobie. Hoci si táto práca vyžaduje celého človeka, mnohokrát i na úkor vlastného času, ktorý by mohla venovať svojej rodine, túto prácu robí rada. „Kto sa túto prácu rozhodne robiť, mal by ju mať i rád. Ľudia v Prochote mali vždy ťažký život. Stále boli, a aj sú, odkázaní iba sami na seba. Napriek tomu, že tu nemáme materiálne bohatstvo, máme ho vo svojich obyvateľoch. Sú to ľudia s bohatými skúsenosťami, zocelení prácou a životnou múdrosťou. Tá ich naučila pohostinnosti a úprimnosti,“ hovorí Darina Gajdošová.
Je už skoro pravidlom, že v posledných rokoch obce väčšinu svojich financií investujú do plynofikácie. Prochot je výnimkou. Ako vysvetlila starostka: „Naša obec nebola zapojená do projektu, kedy sa väčšina obcí splynofikovala. Dôvody? Z ekonomického hľadiska by nebola návratnosť ani do dvadsať rokov. Preto dalo bývalé vedenie obce prednosť elektrifikovaniu. A keďže i vykurovanie elektrinou je drahé, ľudia sa vracajú ku kúreniu tuhým palivom. Či už drevom alebo uhlím.“
Tento rok si Prochot pripomenie už 590. výročie od prvej písomnej zmienky o obci. A práve pri tejto príležitosti vedenie obce zriadilo v budove obecného úradu miestnosť historických a kultúrnych tradícií obce. „Exponáty, ktoré sa v tejto miestnosti nachádzajú, sa všetky zachovali v našej obci. Darovali nám ich naši občania. Chceme, aby na život, aký kedysi žili naši starí rodičia a rodičia, zostala pamiatka. Nech aj generácie, ktoré prídu po nás vedia, ako sa ich predkovia obliekali, či na akých posteliach spávali. Tiež by sme o našej obci chceli urobiť videozáznam, akúsi živú kroniku. Názov by mohol byť Prvé roky nového tisícročia,“ vysvetľuje Darina Gajdošová. Času, kedy sa starostka nemusí venovať šéfovaniu obce, je málo. Keď si však nejaký voľný čas nájde, venuje ho predovšetkým svojej rodine. „Najväčšou záľubou je pre mňa moja rodina. S manželom a s deťmi sa snažím tráviť čo možno najviac času, aby sa nestalo, že ma nebudú poznať,“ žartuje hlava obce a zároveň dodáva: „V našom rodinnom živote sa udiala veľká a veľmi milá zmena. Jedna z mojich dvoch dcér sa stala mamou a ja starou mamou prvorodenej vnučky. A práve jej sa snažím venovať svoj voľný čas.“


Mnoho obcí sa borí s problémom nezamestnanosti. Ale v Prochote je nezamestnanosť obzvlášť vysoká. Pri 620 obyvateľoch sa pohybuje pri 30 percentách.
Nových domov v obci pribúda iba pomaly. Problémom sú nielen peniaze, ktoré mladé rodiny nemajú, ale aj skutočnosť, že obec ešte mnohé pozemky nemá vysporiadané. Preto je ich plánom do budúcnosti dať to do poriadku, aby prípadným záujemcom mali čo ponúknuť. Napriek tomu tu majú dosť mládeže a u obyvateľov prevláda skôr stredný vek.
Obec má svojich futbalistov – žiakov a mužov. Tiež tu pôsobí dobrovoľný hasičský zbor – muži, dorastenci a mali aj dorastenky. Práve tie v nedávnej minulosti veľmi dobre reprezentovali svoju obec na celoslovenskej súťaži, kedy skončili na druhom mieste. Pre tých, ktorí radi športujú, je v obci k dispozícii viacúčelové ihrisko. To sa nachádza pri budove obecného úradu. Slúži pre rôzne loptové hry ako sú tenis, volejbal alebo basketbal. Ostatná plocha bývalej školskej záhrady bola vysadená záhonmi kvetov tak, aby sa spolu s ihriskom mohli stať súčasťou parku pre všetky generácie.
Aj keď školopovinné deti musia do školy dochádzať, pre tých najmenších zatiaľ materská škola funguje. Momentálne ju navštevuje 19 detí, niektoré sú dokonca iba dvojročné.
V poslednom období sa v Prochote urobila rozsiahla rekonštrukcia domu smútku a obecného úradu. Obec sa tiež pripravuje na projekt, ktorý je zameraný na rekonštrukciu miestnych komunikácií a kultúrneho domu. Ten je potrebné zatepliť, vymeniť staré okná za nové a zmeniť plochú strechu na sedlovú. Išlo by tiež o rozšírenie sociálnych zariadení. Financie chce vedenie obce získať cez európske fondy.
Veľkým problémom Prochota je nekvalitná pitná voda. Je tu však jeden hydrogeologický vrt. Zastupiteľstvo obce rozhodlo, že spolu s vodárenskou spoločnosťou urobia čerpací pokus, pri ktorom zistia, aká voda sa v tomto vrte nachádza. Ak bude kvalitná, bude sa môcť využívať.
Tiché prírodné a klimatické podmienky predurčujú obec pre rozvoj vidieckej turistiky a škôl v prírode. Obcou vedie turistický chodník na pohorie Vtáčnik, ktorý leží vo výške 1346 metrov nad morom. O geografickom položení obce Prochot najvýstižnejšie hovorí príslovie: Z Prochota sa musí aj žobrák vrátiť. Obec totiž leží v doline uzavretej z troch strán na východných svahoch pohoria Vtáčnik, v západnej časti okresu Žiar nad Hronom, v Banskobystrickom kraji.


Obec podniká so spoločnosťou Univerza
Pred tromi rokmi v septembri obec ako jediný spoločník založila spoločnosť s názvom Univerza Prochot s.r.o. Jej hlavnými predmetmi činnosti je vykonávanie jednoduchých stavieb a poddodávok, práce so špeciálnymi mechanizmami, piliarska výroba a ubytovacie služby v ubytovacích zariadeniach s prevádzkovaním pohostinských činností.
Hlavným cieľom spoločnosti je podieľať sa na čo najväčšom množstve investičných akcií obce a ponúknuť obyvateľom kompletné služby pri zabezpečovaní svadieb, osláv, karov a iných spoločenských podujatí. Na takéto príležitosti sa využívajú priestory kultúrneho domu, kde je až 46 miest na ubytovanie. Spoločnosť zamestnáva vlastných občanov. Niektorých počas celého roka, iných sezónne – podľa potreby.


Vzájomná láska a úcta už 58 rokov
Manželia Veronika a Ladislav Vincencovci sú spolu už dlhých 58 rokov. Napriek tomu z ich tvárí môžete vyčítať vzájomnú úctu a lásku. Počas tohto obdobia boli stále spolu, nezažili ani jeden deň odlúčenia. „Ako sme sa mali radi zamladi, tak sa ľúbime až doteraz. Hlavne, že máme jeden druhého,“ hovorí Ladislav a Veronika ho dopĺňa: „Jeden bez druhého si svoj život nevieme predstaviť. Môj starký je pre mňa všetkým.“ Obidvaja spolu hrávali i v miestnom kostole na organe. „Najprv v kostole hrával môj otecko. Náhle však dostal infarkt, tak nás vtedajší kňaz oslovil, či by sme to neskúsili my dvaja,“ dopĺňajú sa navzájom starkí Vincencovci. Obidvaja svorne hovoria, že ich hra sa postupne rokmi zlepšovala. O tom, že ľudia s ich hraním boli spokojní svedčí i fakt, že svoje umenie prezentovali celých tridsať rokov.
Počas 2. svetovej vojny bol Ladislav na fronte na Ukrajine. Obaja majú stále v pamäti hrôzy tohto obdobia. Zaspomínali si aj na to, kedy bol Prochot vypálený Nemcami. „Bolo to v marci 1945. Všade bolo ešte veľa snehu. Utekali sme preč z dediny, keď nás chytili Nemci. Chceli nás všetkých postrieľať, no uprosili sme ich, nech to nerobia. Keď sme sa nakoniec vrátili do dediny, po vypálení zostalo v obci iba 5 domov,“ spomína Veronika.
Ladislav má 85 rokov a Veronika bude mať 83. Napriek takému vysokému veku, obidvaja majú veľmi dobrú pamäť. O Ladislavovi by ste si dokonca mysleli, že bol kedysi richtárom. „Pamätám sa na všetkých obyvateľov Prochota, dokonca i na to, komu ktorý pozemok či parcela patrila.“
Celý svoj život prežili v rodnej obci, v Prochote. V poslednom období im už zdravie neslúži tak, ako by malo. I tak sa vedia tešiť z každého spoločne prežitého dňa. „Máme veľký strach jeden o druhého, ktorý z nás zostane. Samému bude otupno na tomto svete,“ dodáva Veronika.

Najčítanejšie na My Žiar

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch
 2. Vraciame spoločnosti priazeň, ktorú nám už 30 rokov prejavuje
 3. Nechajte kryptomeny na Fumbi
 4. Ocenenie získali Innovatrics, Kellys Bicycles a Bivio
 5. Pracoviská zmenila pandémia. Búšiť do klávesnice môžete aj doma
 6. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 7. Ako získať nabíjaciu kartu k novému elektromobilu?
 8. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
 9. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 10. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie
 1. Až dve tretiny Slovákov chcú mať všetky služby v jednom balíku
 2. A čokoládového Oscara získava – táto slovenská pralinka! Mňam!
 3. Takto ochránite peniaze pred infláciou
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 6. Peniaze začali strácať hodnotu, treba sa brániť!
 7. Adecco: Personálna agentúra má byť pre klienta partnerom
 8. Jesenný školský zber papiera je v plnom prúde
 9. Počúvali ste na cestách kazety v aute? Vieme, kto za tým stál
 10. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova
 1. Chladené halušky? Od tejto firmy si ich obľúbili na Slovensku 9 129
 2. Kaufland otvára prvú predajňu s fotovoltaickým systémom 8 631
 3. Ako budú tento rok vyzerať vianočné dôchodky a kedy ich vyplatia 8 169
 4. NDS otvára nový úsek diaľnice D1, západný obchvat Prešova 6 716
 5. Ako je na tom naša ekonomika? Začína sa konferencia #akonato 6 362
 6. Najtajnejšie ponuky módnych kúskov v Európe – iba na pozvanie 5 058
 7. Oprášte cestovateľské plány, jeseň sa nesie v znamení poznávania 3 670
 8. Ako na rodinný rozpočet v troch jednoduchých krokoch 3 180
 9. Ako zamestnať cudzinca: Čo musíte vedieť a na čo si dať pozor 2 589
 10. Stravovacie zlozvyky Slovákov. Odborníci radia čomu sa vyvarovať 2 563

Blogy SME

 1. Patrik Lenčéš: Lakomstvo alebo štedrosť?
 2. Rudolf Pado: Reportéri: Liptovská Mara – dôkaz absolútnej nevšímavosti?
 3. Martina Hilbertová: Komu prospeje únik dôkazov v údajnej Gorile 2?
 4. Věra Tepličková: Zvieratá - máte svoje chodníčky (máte tajné chodníčky)
 5. Marta Medzihradská: Benického dom - reštaurácia a poštová schránka
 6. Dušan Koniar: Na hajloku pri Leviciach
 7. Jiří Ščobák: Potřebujeme úrazové pojištění?
 8. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 079
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 367
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 098
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 375
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 167
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 826
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 229
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 906
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy z SME | MY Žiar - aktuálne správy

Policajti vyšetrujú tragickú dopravnú nehodu, ku ktorej došlo v Banskobystrickom kraji.


(mb) 9m

V čase silnejúcej tretej vlny pandémie boli zverejnené výsledky prieskumnej štúdie realizovanej medzi deťmi, mladými ľuďmi a profesionálmi, ktorí s nimi pracujú. Jej zámerom je lepšie spoznať dopady lockdownu a dištančného vzdelávania počas prvej polovice roka na životy najmladších generácií na Slovensku.


25. okt

Dnes sa okrem iného dozviete aj to, ako sa darilo talentovanému motocyklovému jazdcovi Maximovi Repákovi.


3 h

V domácnosti Veroniky Štafenovej žiadne vajíčko nerozbijú – ale vyfúkajú. K domácej panej neodmysliteľne patrí zdobenie kraslíc, takže treba mať poriadnu zásobu materiálu.


16 h

Najčítanejšie články MyRegiony.sk

Otec a dve deti utrpeli zranenia.


15 h

Okres Banská Bystrica má reálnu šancu vyhnúť sa prísnym opatreniam, ktoré ohrozujú aj chod prevádzok.


21 h

Výrazné obmedzenie v tvrdošínskom okrese sa od 25. októbra týkajú už aj očkovaných.


25. okt

Na nájomné bude prispievať Európska únia.


25. okt

Blogy SME

 1. Patrik Lenčéš: Lakomstvo alebo štedrosť?
 2. Rudolf Pado: Reportéri: Liptovská Mara – dôkaz absolútnej nevšímavosti?
 3. Martina Hilbertová: Komu prospeje únik dôkazov v údajnej Gorile 2?
 4. Věra Tepličková: Zvieratá - máte svoje chodníčky (máte tajné chodníčky)
 5. Marta Medzihradská: Benického dom - reštaurácia a poštová schránka
 6. Dušan Koniar: Na hajloku pri Leviciach
 7. Jiří Ščobák: Potřebujeme úrazové pojištění?
 8. Anton Sládek: Dunaj XIII. Most Apollo a okolo
 1. Robert Fico: Pán Kovačič z Markízy, ďakujem, vyhral som vďaka Vám 50 Eur! 30 079
 2. Matúš Lazúr: Neočkovaní dôchodcovia si vianočné príspevky nezaslúžia 17 367
 3. Věra Tepličková: Nepoškvrnené očkovanie - ďalší zázrak alebo zvrátenosť vlády neboráka Hegera? 13 098
 4. Jiří Ščobák: Paní Záborská, jste zbabělec! Dovedete cílit jen na nejsnadnější cíl - ženy 8 375
 5. Rastislav Čurma: Kde zobrať vodičov kamiónov (Hommo na ceste zavadzalis) 7 167
 6. Martina Hilbertová: Zomrela Gruberová, ktorú sme za komunizmu nemohli počúvať 5 826
 7. Stanislav Martinčko: Veno pre drahú nevestu z úradu práce v Pezinku?? 5 229
 8. Július Kovács: Kaliňák a Počiatek ma chcú dostať do basy pomocou justičnej a policajnej mafie, dodnes ju riadi Fico, lebo som upozornil na ich zlodejstvá. 4 906
 1. Matúš Sarvaš: Krádeže, vlámanie a drogy u mladistvého. Verdikt súdu? Napomenutie a dohľad (Prípad prokurátora)
 2. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 2: Flow, alebo ako pri práci stratiť pojem o čase
 3. Karolína Farská: Česká predvolebná kampaň vrcholí. Nastavuje trend aj pre tú budúcu na Slovensku
 4. Milota Sidorová: Ženy doplácajú na nedostupnosť bývania najviac. Takto to vyriešili vo Viedni
 5. Lucia Šicková: Poučenia z herného biznisu 1: O hrách a systémoch
 6. Róbert Ďurec: Slovensko ako daňový raj? Takto to robia bohatí
 7. Pavol Koprda: 90% hospitalizovaných ľudí je nezaočkovaných. Čo nám to hovorí o vakcínach? Takmer nič.
 8. Karolína Farská: Do Ficovej éry sa vraciame aj bez neho

Už ste čítali?

Skryť Zatvoriť reklamu