NOVÁ BAŇA. Mesto Nová Baňa na poslednom mestskom zastupiteľstve schválilo koncepciu nakladania s nehnuteľným majetkom na roky 2016 až 2020. Podrobný dokument okrem charakteristiky budov vo vlastníctve mesta, obsahuje aj informácie o tom, koľko peňazí sa do jednotlivých nehnuteľností doteraz investovalo, či o tom, ktoré objekty mesto nevyužíva.
Čo s nimi bude ďalej?
„Chceli sme schváliť koncepciu, ktorá stanoví priority, ako sa s nevyužívaným majetkom mesta bude ďalej nakladať,“ priblížil primátor Novej Bane Ján Havran s tým, že ide najmä o objekty, pre ktoré mesto nemá využitie. „Mesto tieto budovy ani nevyužívalo ani neprenajímalo, takže bolo vhodné rozhodnúť, akým spôsobom sa bude ďalej s takýmto majetkom nakladať,“ podotkol primátor.
Budovy, ktoré sa dostali na zoznam, by mohli byť už v priebehu tohto roka odpredané. Všetko podľa primátora bude závisieť aj od spôsobu predaja, ktorého podmienky by malo mesto schváliť na ďalšom zastupiteľstve. Jedným z takýchto spôsobov je vyhlásenie verejnej obchodnej súťaže.
„V súčasnej dobe pre tieto budovy budeme získavať znalecké posudky, budeme vypracovávať energetické certifikáty, pretože aj tie sú k predaju potrebné. Jednoducho, zabezpečíme všetky podklady, ktoré sú potrebné, aby boli budovy predané,“ dodal primátor.
Záhumenský dom, inak nazývaný aj bananáreň a areál mestského kúpaliska sa spoločne s ďalšími ocitli medzi nehnuteľnosťami, ktoré mesto plánuje odpredať. Koncepcia obsahuje aj odhad cien, za ktoré by sa mohli predať. Hodnota budovy bananárne je predbežne vyčíslená na 20-tisíc eur, areál kúpaliska chce mesto predať za 80-tisíc eur. Tieto ceny sú však podľa primátora pre potenciálneho záujemcu o kúpu len orientačné.
„Nevylučujem, že sa môžu meniť. Niečo povie znalecký posudok, otázka je, čo vygeneruje verejná obchodná súťaž alebo iný spôsob predaja, o ktorom rozhodnú poslanci,“ povedal.

Dočká sa kúpalisko obnovy?
Budova takzvanej bananárne je objekt postavený pred rokom 1976, ktorý je už roky v správe mesta.
Nachádza sa v ochrannom pásme národnej kultúrnej pamiatky. Strecha a fasáda sú podľa koncepcie v kritickom stave a je nutná ich rekonštrukcia.
V minulosti boli postupne asanované dve časti objektu. Objekt nie je napojený na elektrinu a vodu.
Časť domu slúži ako sklad oddelenia kultúry. Pri prípadnom odpredaji bude mesto trvať na zachovaní jeho historického rázu.
Objekt mestského kúpaliska bol postavený pred rokom 1976 a je v správe Technických služieb mesta Nová Baňa.
Areál kúpaliska sa skladá z nebytovej budovy, samostatne stojacich sociálnych zariadení, čističky vôd, dvoch bazénov, jedného detského. Objekt je dlhodobo nevyužívaný.
Za posledných sedem rokov nebolo investované na opravy a údržbu, iba pravidelné kosenie areálu. V súčasnom stave bez potrebných investícií je objekt nevyužiteľný. Potrebné investície, odhadnuté na približne 250-tisíc eur, sú nutné na opravu zdevastovanej konštrukcie budov, dlažieb, nefunkčného systému na filtrovanie vody, odutého laminátu a opadanej farby v bazénoch, ale aj na nefunkčné vypúšťanie bazénov či opravu havarijného stavu príjazdového mosta a výmeny hrdzavého oplotenia.
Areálu kúpaliska tak nezostáva nič iné, len vyčkať na investora, ktorý by ho mohol opäť oživiť. To, podľa slov primátora, môže však nastať už čoskoro. „V súčasnej dobe poznám zámer súkromného investora, ktorý by chcel realizovať na kúpalisku. Takže myslím si, že by sa v dohľadnom čase mohlo vykryštalizovať, či sa tak urobí alebo nie,“ prezradil Havran.
Finančné prostriedky, získané z predaja nepotrebných budov, chce mesto použiť na opravu tých budov, pre ktoré má reálne využitie. „Budovy sa budeme snažiť odpredávať postupne a keď to tento rok nestihneme, plynule ich odpredaj prejde do budúceho roka,“ dodal primátor, podľa ktorého všetko ukáže aj to, aký bude o jednotlivé budovy záujem. Okrem bananárne či kúpaliska sa v zozname nachádzajú aj kultúrny dom v časti Štále, kultúrny dom na Bukovine či mestská knižnica.

