NOVÁ BAŇA. S budovou starého Záhumenského domu prezývaného bananáreň to nevyzerá ružovo. Nielen, že ju mesto plánuje ponúknuť na predaj, neuspela ani pri zápise medzi národné kultúrne pamiatky.
Podnet podá znova
Podnet na zaradenie medzi národné kultúrne pamiatky podal architekt Filip Trajteľ z Novej Bane, ktorý v rámci zadania semestrálnej práce vypracoval architektonickú štúdiu obnovy a následného využitia schátranej budovy bananárne.
Už v práci navrhoval mestu podať podnet na pamiatkový úrad na zaradenie budovy medzi kultúrne pamiatky.
Nestalo sa tak a iniciatívu prevzal Filip sám. Odpoveď z pamiatkového úradu ho však nepotešila.
„Pamiatkari môj podnet neuznali, pretože je budova už z veľkej časti zbúraná,“ vysvetlil Filip, podľa ktorého však ešte nie je nič stratené. Ako povedal, je možné na podať podnet ešte raz so žiadosťou o prehodnotenie. „Takže sa na to v najbližšej dobe chystám a podnet podám ešte raz,“ potvrdil zámer Filip.
Strecha a fasáda bananárne sú v kritickom stave a je nutná ich rekonštrukcia. V minulosti boli postupne asanované dve časti objektu. Objekt nie je napojený na elektrinu a vodu. Pozitívnou správou však podľa Novobančana je, že mesto opravilo hrebeň strechy a odstránilo sa tak zatekanie do budovy. Takisto dalo urobiť cenovú ponuku tesárovi na opravu havárie krovu.

Bojí sa, že budovu zrútia
Najväčšia časť historickej budovy bananárne vznikla v druhej polovici 18. storočia. „V 19. storočí bol k budove pristavaný malý obytný dom a niekedy okolo roku 1945 sa do objektu vstavala rodinná vila s vežičkou,“ priblížil Filip s tým, že vila, obytný dom a časť pôvodnej stavby už odstránili.
Pri archívnom výskume študent zistil, že stavba bola pôvodne pivovarom, neskôr pekárňou. Nakoniec ju využívali ako sklad liehovín, neskôr ako sklad banánov. Podľa študenta je celá budova vzácna, nakoľko sa v nej nachádza veľké množstvo vzácnych a ojedinelých stavebných prvkov.
Stavba je typickým príkladom barokového slohu. Zachovali sa na nej pôvodné kamenné šambrány okien, podobné, ako má novobanská radnica. „V prednej časti je na stene dochovaná nástenná maľba vojaka v dobovej uniforme, ktorý drží v ruke šabľu. Ďalej je tu množstvo malých dobových nápisov súvisiacich pravdepodobne s výčapom piva. Toto všetko by malo byť predmetom umeleckého reštaurovania,“ myslí si architekt.
Mesto odhaduje cenu bananárne na 20-tisíc eur s tým, že sa nový vlastník zmluvne zaviaže k rekonštrukcii budovy. Podľa Filipa sa tak nemusí stať. „Myslím si, že ak by budovu aj niekto kúpil, tak s tým, že ju zrúti,“ naznačil obavy.

